Culture Utopias 2024
Masz w sobie odwagę i ciekawość, by oddać się refleksji nad nowymi realiami dzisiejszej Europy? Interesuje Cię dyskusja na temat wizji przyszłego świata kultury, w którym chcielibyśmy żyć, pomimo problemów, kryzysu i granic? Zgłoś się na podwójną rezydencję, której celem w 2024 roku jest stworzenie wspólnej i odważnej przestrzeni działania, gdzie osoby z sektora kultury i sztuki będą mogły zastanowić się nad wyzwaniami, z którymi Europa mierzy się w ostatniej dekadzie.

Zmiany zaczynają się we współdziałaniu: Culture Utopias
Kulturalne Utopie to tytuł rezydencji realizowanej w ramach „What’s next?”, projektu o bezpiecznych kulturowych multi-przestrzeniach dla multidyscyplinarnej refleksji nad (post)wojenną i (post)kryzysową tożsamością europejską.
Do udziału zapraszamy osoby artystyczne, twórcze, aktywistyczne, badawcze i zajmujące się pracą projektową w kulturze oraz będące obywatelami i obywatelkami Rumunii, Polski lub Ukrainy. Zgłoszenia w języku angielskim możecie przesyłać do 5 grudnia.
Rezydencja podzielona będzie na dwa trzytygodniowe sloty:
Pobyt w Bukareszcie (I. część) będzie koncentrować się na formułowaniu wspólnie wypracowanej koncepcji projektu. Pobyt we Wrocławiu (II. część) będzie polegał na testowaniu stworzonych pomysłów, idei i scenariuszy. Uczestnicy skupią się na prowadzeniu własnych badań, współpracy z lokalną społecznością, rozwijaniu praktyk partycypacyjnych, formułowaniu działań sprzyjających wymianie praktyk i dzielenia się wiedzą.
Zgłoszenia przyjmujemy przez formularz online dostępny TUTAJ.
Tematyka rezydencji obejmuje zagadnienia takie jak:
- stworzenie bezpiecznego miejsca do podjęcia refleksji na temat (po)wojny w Ukrainie i (po)katastrofy w Europie;
- inkubacja nowych pomysłów o europejskiej współpracy multidyscyplinarnej i refleksja nad tytułowymi „kulturalnymi utopiami” przyszłości;
- scenariusze bezpiecznej przestrzeni współpracy;
- ważne: uczestnicy nie mają obowiązku zgłaszania konkretnego projektu na rezydencję, jednak podczas pierwszej części rezydencji uczestnicy będą musieli opracować/pracować nad zbiorowym projektem artystycznym. Rezydencja skupia się na współpracy, innowacjach, podejmowaniu refleksji i prowadzeniu badań na temat postpandemicznej i miejmy nadzieję powojennej przyszłości.
Harmonogram projektu rezydencyjnego:
- I. slot rezydencji w Bukareszcie, 3 – 30.07.2024 r.
pobyt w siedzibie AREAL – przestrzeni rozwoju choreograficznego; - II. slot rezydencji we Wrocławiu, 15.08 – 15.09.2024 r.
pobyt w siedzibach Wrocławskiego Instytutu Kultury; - finałowa prezentacja What’s Next?, Ukraina, 2024
efekty opracowanego projektu końcowego zostaną zaprezentowane na zakończenie rezydencji finałowej we Wrocławiu, a jeśli sytuacja na to pozwoli, na wydarzeniu kończącym projektu What’s Next? w Ukrainie w listopadzie 2024 r.
Co oferujemy?
- przejazd pociągiem/autobusem uczestników do Bukaresztu i Wrocławia;
- zakwaterowanie we wspólnym mieszkaniu z własnym pokojem;
- wynagrodzenie 1500 Euro (brutto, w tym diety) za pobyt rezydencyjny w Bukareszcie;
- wynagrodzenie w wysokości 1000 Euro (brutto wraz z dietami) za pobyt rezydencyjny we Wrocławiu;
- w przypadku uczestnictwa z członkiem rodziny zostanie wypłacone dodatkowe 500 Euro (w celu pokrycia kosztów opieki nad dzieckiem, diety lub podróży) za oba pobyty;
- wsparcie mentorskie w Bukareszcie i we Wrocławiu;
- bezpieczną przestrzeń do dyskusji, spotkań, prób i badań – 8 godzin dziennie;
- lokalny program kulturalny i dobrostanowy (opcjonalny, w zależności od potrzeb uczestników);
- pokrycie kosztów podróży, zakwaterowania i diet na potrzeby prezentacji wyników w Ukrainie w listopadzie 2024 r. (do potwierdzenia, w zależności od sytuacji wojennej).
Kto może aplikować?
Osoby pełnoletnie będące obywatelami_kami Polski, Rumunii i Ukrainy ze znajomością języka angielskiego w stopniu komunikatywnym (w piśmie i mowie). Do zgłoszeń zachęcamy przede wszystkim osoby artystyczne zajmujące się tańcem, sztukami wizualnymi oraz osoby kuratorskie, aktywistyczne ale też reprezentujące szeroko pojęte środowisko kultury i sztuki czy osoby badawcze. Do udziału w rezydencji zachęcamy osoby z dzieckiem/członkiem rodziny (oferowana będzie dodatkowa opłata w wysokości 250 euro) i/lub z pewnym doświadczeniem zawodowym ze szczególnym zainteresowaniem podejściem międzysektorowym/partycypacyjnym.
Zgłoś się!
Aplikację można złożyć wypełniając formularz online w języku angielskim: TUTAJ.
Na zgłoszenia czekamy do 5 grudnia 23.59 (CEST), a wyniki ogłosimy na koniec grudnia 2023. Wybór uczestników zostanie dokonany na podstawie jakości aplikacji, propozycji projektu i zainteresowania rezydencją Culture Utopias. Wyboru dokona jury składające się z reprezentantów instytucji partnerskich.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami:
- WIK: Paulina Brelińska Garsztka, paulina.brelinska@instytutkultury.pl
- Fundacja Gabrieli Tudor: Cosmin Manolescu, cosmin@gabrielatudor.ro
- proto produkciia: Yuliia Parysh, parysh@proto-produkciia.com
Organizatorzy:
Oferowana wspólnie przez Fundację Gabrieli Tudor (Bukareszt), Wrocławski Instytut Kultury (Wrocław) i proto produkciię (Kijów), podwójna rezydencja jest przede wszystkim bezpieczną przestrzenią wymiany i współpracy. Wspólnie z partnerami wychodzimy z założenia, że zmiany zaczynają się we współdziałaniu. Rezydencja Culture Utopias jest częścią projektu „What’s next? Bezpieczne kulturowe multi-przestrzenie dla multidyscyplinarnej refleksji nad (post)wojenną i (post)kryzysową tożsamością europejską”, projektu stworzonego w partnerstwie zusa (Niemcy), MitOst (Niemcy), MUSIKTHEATERTAGE WIEN (Austria), proto produkciia (Ukraina), Wrocławskiego Instytutu Kultury (Polska) i Fundacji Gabrieli Tudor (Rumunia). Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej.