To dwuletni kurs realizowany przez Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu oraz Wrocławski Instytut Kultury przeznaczony dla osób, które chcą wzmacniać swoje umiejętności lub zdobywać nowe doświadczenie w codziennej pracy ze społecznościami lokalnymi.
Pierwszy rok miał charakter szkoleniowo-inspiracyjny – kursanci i kursantki podczas warsztatów z animatorkami i animatorami kultury oraz wizytom studyjnym w Poznaniu i Wrocławiu dowiedzieli się, jak wykorzystywać narzędzia i metody kultury oraz sztuki, aby realizować dobre, odpowiedzialne i angażujące projekty społeczne. Rok drugi będzie okazją do wypróbowania w praktyce nowo nabytych umiejętności. Uczestnicy i uczestniczki w 2024 roku będą realizować pięć międzymiastowych projektów na terenie województwa wielkopolskiego i dolnośląskiego – każdy o budżecie w wysokości 10 tysięcy zł.
Zjazdy w 2023 roku zorganizowaliśmy wiosną (w maju i czerwcu) oraz jesienią (między wrześniem a grudniem). Podzielone były one na dwa bloki szkoleniowe: w ramach pierwszego osoby uczestniczące dowiedziały się, na czym polega dobry projekt edukacyjny, czym charakteryzuje się praca animatorów i animatorek kultury, jak stworzyć działanie ze społecznością, które odpowiada na jej potrzeby. Drugi blok składał się z warsztatów inspiracyjnych – wśród ich tematów pojawiło się m.in. to, w jaki sposób mikrohistorie mogą wpływać na budowanie zaangażowanej społeczności, czy każdy może tworzyć, odbierać i rozmawiać o sztuce współczesnej oraz jak wspomagać się technikami teatralnymi, filmowymi oraz fotograficznymi w pracy ze społecznością. Podczas kilku wspólnych miesięcy poznaliśmy praktyki pracy: Katarzyny Chajbos-Walczak, Mateusza Nowackiego, Joanny Zięby, Krzysztofa Bielaszki, Agnieszki Bułacik, Janusza Orlika, Jaśminy Wójcik i Pauliny Galanciak-Ilczyszyn.
Rok 2024 poświęcony jest przede wszystkim na realizację projektów, które na podstawie diagnozy lokalnej, wybranej społeczności zostały skonceptualizowane przez cztery grupy. Całym zespołem Dwulatki zebrałyśmy i zebraliśmy się w tym roku trzykrotnie w Poznaniu. W lutym opowiadałyśmy i opowiadaliśmy sobie o efektach przeprowadzonych działań badawczo-diagnostycznych oraz na warsztatach z Michałem Zalewskim – Dobrze Powiedziane, przygotowywałyśmy/liśmy się do wystąpień publicznych – pitchingów pomysłów, który odbył się przed publicznością zaproszonych do komentowania specjalistów i specjalistek w kwietniu. W czerwcu zjechałyśmy i zjechaliśmy się, by porozmawiać co słuchać w naszych grupach, lecz także zainspirować się w dwóch poznańskich Centrach Inicjatyw Lokalnych (w MikroDomu Kultury – Lotaryńska 6 przyjął nas Mateusz Nowacki, a w Fyrtel Głownej – Zuza Głowacka) i zrelaksować przy wspólnym gotowaniu z sezonowych warzyw i owocach pod okiem Nat Skoczylas z New Visions.
Trzy zespoły między lipcem a październikiem będą przeprowadzały swoje działania w Poznaniu (dwie inicjatywy mają charakter pracy ze społecznością lokalną wybranych osiedli: Dębiec i Kiekrz, a jedna to spotkania i aktywności z osobami twórczymi, zwłaszcza z doświadczeniem migranckim i/lub uchodźczym, które szukają osadzenia w Poznaniu). Jeden zespół zaplanował działania z wrocławską młodzieżą w wieku 14-19 lat, które będą odbywały się od połowy lipca do końca sierpnia na Popowicach. Więcej o projekcie Grupy Popo można przeczytać TU.
W połowie listopada szykujemy we Wrocławiu wydarzenie podsumowujące III edycję Dwulatki – prezentację czterech projektów połączoną z dyskusją.
Dwulatka skierowana jest do osób, które chcą pogłębiać swoją wiedzę i działać w obszarze animacji społeczno-kulturowej: edukatorek, kuratorów społecznych, aktywistek, artystów, (współ)pracowników instytucji i organizacji kultury, oświaty, zdrowia czy środowiska; nauczycielek, studentów. W trwającym od 21 lutego do 16 marca naborze otrzymaliśmy aż 87 zgłoszeń – spośród nich wybralismy 24 osoby, które w maju rozpoczęły zajęcia Dwulatki!
__________________________________________________
Dwulatka. Szkoła praktyk Animacyjnych to realizowany w ramach Poznańskiego Programu Edukacji Kulturowej dwuletni kurs, przeznaczony dla osób, które chcą wzmacniać swoje umiejętności lub zdobywać nowe doświadczenie w codziennej pracy ze społecznościami lokalnymi.
Liderem projektu jest Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, przy współpracy z Wrocławskim Instytutem Kultury. Zespół Dwulatki tworzą: Ewelina Banaszek, Anka Bieliz, Bartek Lis i Jakub Walczyk