Menu

ARTIST TALK: Aliona Pazdniakova & Yachi Shian-Yuan Yang | „Czyje głosy są słyszane?”

ARTIST TALK: Aliona Pazdniakova & Yachi Shian-Yuan Yang | „Czyje głosy są słyszane?”

Zapraszamy na spotkanie z z białoruską fotografką, Alioną Pazdniakovą i tajwańską malarką Yachi Shian-Yuan Yang. Twórczynie przebywają we Wrocławiu na rezydencji w ramach programu wymiany mniejszościowych osób artystycznych z Polski i Norwegii „Czyje głosy są słyszane?”.

20 czerwca w Klubokawiarni Recepcja (podwórko Ruska 46) porozmawiamy o ich twórczości, doświadczeniach oraz projektach, które realizują w trakcie miesięcznej rezydencji. Będzie miejsce na poznanie się bliżej, zadawanie pytań, wymianę myśli i inspiracji! Usiądziemy przy wspólnym stole z przekąskami, herbatą i norweskimi opowieściami. Rozmowa odbędzie się w języku angielskim z polskim tłumaczeniem.


Podczas spotkania usłyszymy głosy trzech kobiet:
  • Aliony Pazdniakovej – artystki, której prace fotograficzne i video mają początek w jej zainteresowaniu problematyką tożsamości zbiorowej. Bada ona w jaki sposób to, co indywidualne spotyka się i konfrontuje z tym, co ma pochodzenie społeczne i kulturowe. Często odnosi się do propagandy i ideologii politycznej, dążenia do wolności i tłumienia, sięgając przy tym do własnych doświadczeń z Białorusi. W czasie wrocławskiej rezydencji Aliona rozwija swoje pomysły w zakresie tej problematyki i eksperymentuje z różnymi formami prezentacji prac. Pobyt we Wrocławiu być może stanie się dla niej również okazją do zgłębienia lokalnych historii procesów czarownic, badania, jak historie te rezonują z dzisiejszymi wydarzeniami.
  • Yachi Shian-Yuan Yang – malarki tworzącej w tradycyjnej technice malowania tuszem z Azji Wschodniej. Jej prace nawiązują do tematów metafizycznych, a linie i pociągnięcia pędzla w obrazach inspirowane są naturą. Pomysł, który Yachi rozwija w czasie rezydencji we Wrocławiu, wychodzi od bliskiego nam wszystkim doświadczenia przerażanie i napięcia spowodowanego wzrostem cen energii elektrycznej. Pracuje nad serią szkiców oraz obrazów eksplorujących stan bardzo powszechnego obecnie skumulowanego niepokoju powodowanego zarówno przez osobiste dramaty, jak i sytuację polityczno-ekonomiczną na świecie, przyjmując przy tym perspektywę kobiety-imigrantki. Jej projekt w swoim założeniu sięga do tradycji Edvarda Muncha, w którego obrazach dominuje niema trwoga w obliczu świata. Artystka w podobny sposób chce uchwycić uwidaczniające się w ludzkiej mimice i gestach lęki, dokładając do tego czarny humor. Dla Yachi pobyt rezydencyjny jest również okazją do doskonalenie warsztatu litograficznego oraz linorytniczego.
  • Agaty Ciastoń – niezależnej kuratorki, badaczki i autorki tekstów, która poprowadzi rozmowę. Rozmowę poprowadzi. Jako kuratorka wrocławskich rezydencji artystycznych w ramach projektu „Czyje głosy są słyszane?” wspiera w procesie adaptacyjnym, badawczym i twórczym nasze norweskie gościnie.
Spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych osób – wstęp jest wolny, ale obowiązują zapisy. Zapraszamy!

„Czyje głosy są słyszane? Program wymiany dla zagranicznych artystów z Polski i Norwegii” to projekt współfinansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w ramach programu „Kultura”.

Tutaj przeczytasz więcej o projekcie

Powrót do kalendarium
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.