Menu

Seans odwołany! Wykład o znikających wrocławskich kinach | prowadzenie: Lech Moliński

Seans odwołany! Wykład o znikających wrocławskich kinach | prowadzenie: Lech Moliński

W 2024 roku w Barbarze kontynuujemy cykl wykładów „ZNIKAJĄCE MIASTO!” z Lechem Molińskim ,współautorem książki “Nikt nie woła, każdy pamięta. Filmowy Dolny Śląsk”. Pierwszy wykład będzie poświęcony nieistniejącym wrocławskim kinom.

Wrocław od lat cieszył się popularnością kinową, ale lokalne kina uległy znaczącym zmianom w ostatnich dekadach. Wraz z Lechem Molińskim poszukamy informacji o kluczowych kinach filmowych, takich jak Warszawa, Polonia, Pionier i Śląsk, oraz ich lokalizacji w historii powojennego miasta.

Początki kin we Wrocławiu datują się na rok 1945, mimo zniszczeń wojennych. Kinematografia odgrywała wówczas istotną rolę w życiu społecznym, zanim telewizja stała się powszechna. Jednak rozwój technologiczny przyczynił się do spadku popularności kin i związanej z nimi frekwencji.

Obecnie Wrocław nie posiada kin jednosalowych, ale repertuar filmowy jest dostępny. Pytania dotyczące kinowego dziedzictwa miasta będą tematem wykładu, m.in. czy kino Dworcowe przetrwało przebudowę Dworca Głównego czy gdzie znajdowały się kina Oskar, Polonia i Przodownik.

Wykład o historii wrocławskich kin w latach 1945-2023 odbędzie się 18 stycznia o godz. 18:00 w Przestrzeni Kultura w Barbarze, ul. Świdnicka 8B. Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich bez konieczności rejestracji.

Powrót do kalendarium
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.