Archiwum Znikającego miasta: warsztat historii mówionej
Jak pokazać znikanie?
Nasze miasto bez przerwy ulega przemianom, przeobraża się dostosowując do potrzeb swoich mieszkańców i mieszkanek. Elementy jego tkanki stają się częścią historii – znikając z przestrzeni lub zmieniając swoją funkcję.
Podczas wydarzeń z cyklu „Znikające Miasto” badamy ślady, które nieistniejąca architektura i historyczne zjawiska społeczne pozostawiły w naszej pamięci. To nie tylko daty, współrzędne na mapie czy zdjęcia: wspomnienia mieszkańców i mieszkanek pełne są osobistych historii i anegdot, które wspólnie tworzą wielowątkową opowieść o mieście.
Podczas drugiego warsztatu z cyklu “Archiwum znikającego miasta” porozmawiamy o pracy z archiwami społecznymi i historią mówioną. Przekonacie się, jak rodzinne i osobiste zbiory oraz wspomnienia mogą przydać się w poznawaniu przeszłości miast i osiedli.
Skupimy się przede wszystkim na wywiadach jako metodzie badawczej. O swoich doświadczeniach podczas pracy ze świadkami i świadkiniami historii opowiedzą Iwona Kałuża i Julia Szot. Dowiecie się, jak zaplanować i przeprowadzić wywiad, co zrobić z jego efektami oraz jak wiedza zdobyta w ten sposób może przydać się w realizacji większego projektu badawczego.
Pracując nad danymi, które będą tworzyć Mapę Znikającego Miasta, staniecie się jej współtwórcami. Na warsztat weźmiemy przeprowadzone przez Iwonę Kałużę i Julię Szot wywiady, które poświęcone są znikającemu miastu.
Jeśli już pracujecie badawczo z wykorzystaniem wywiadów, zabierzcie ich nagrania ze sobą – wspólnie stworzymy przestrzeń do refleksji nad sposobami wykorzystania ich w przyszłości.
Udział w warsztacie jest darmowy, obowiązują zapisy poprzez formularz. Ilość miejsc jest ograniczona. Podczas warsztatu przewidziana jest przerwa i poczęstunek dla osób uczestniczących.
Projekt dofinansowany w ramach funduszy Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności: program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju.
Powrót do kalendarium