Menu

Barbara. Miło Cię poznać – otwarcie wystawy

Barbara. Miło Cię poznać – otwarcie wystawy

Barbara, siedziba Wrocławskiego Instytutu Kultury, w 2025 roku obchodzi szczególny jubileusz – mija 60 lat od momentu otwarcia przestrzeni jako baru i 10 lat od jej powrotu na mapę Wrocławia w nowej roli, jako miejsca dla kultury.  

Jednym z wydarzeń uświetniających podwójne urodziny jest otwarcie małej wystawy o historii Barbary.  

Wystawa została podzielona na trzy wątki – opowiada o Barbarze w kontekście architektonicznym, gastronomicznym i kulturalnym. Pierwszy z nich odnosi się do wyjątkowości założeń kompleksu przy placu Młodzieżowym. Drugi podsumowuje kultowy czas baru szybkiej obsługi. Trzeci to rodzaj klamry dla pozostałych i miejsce na opowieść o wrocławskich hippisach, manifestacjach Pomarańczowej Alternatywy, Europejskiej Stolicy Kultury i Wrocławskim Instytucie Kultury.  

Celem ekspozycji jest przypomnienie długiej i wyjątkowej historii miejsca oraz jego otoczenia – pl. Młodzieżowego. Pokazujemy jak budynek i jego lokalizacja, a także funkcja, mogą kształtować miasto, zbiorową pamięć jego mieszkanek i mieszkańców oraz wpływać na lokalną tożsamość.  

Dziś już niewiele osób mieszkających we Wrocławiu rozpoznaje w nowoczesnym wnętrzu dawne role Barbary. Chcemy podzielić się wiedzą i wspomnieniami o Barbarze także z osobami z zagranicy, turystami i nie mówiącymi po polsku mieszkankami i mieszkańcami, dlatego ekspozycja dostępna jest w języku angielskim.  

Forma wystawy nawiązuje do znaku rozpoznawczego miejsca: kultowej biało-czarnej mozaiki, którą pokryte są filary. Na przygotowanych drewnianych kafelkach znalazły się opowieści o latach działania Barbary oraz materiały wizualne podsumowujące 60 lat istnienia. Ekspozycja nie sprowadza się do prezentacji suchych faktów – cytuje materiały źródłowe, takie jak menu dawnego baru, odwołuje się do wycinków prasowych i jest ilustrowana zdjęciami, by w przekrojowy sposób oddać niepowtarzalny charakter miejsca.  

Wystawę przygotował zespół osób pracujących we Wrocławskim Instytucie Kultury. Chociaż nie słyszeliśmy dźwięków pierwszej we Wrocławiu kuchenki mikrofalowej “Agata”, nie oślepił nas blask neonu w kształcie raka, nie spróbowaliśmy legendarnego kremu sułtańskiego i nie uczestniczyliśmy w happeningach Pomarańczowej Alternatywy – wiemy jak ważna i potrzebna jest kontynuacja misji Barbary jako miejsca otwartego i dostępnego dla wszystkich mieszkanek i mieszkańców Wrocławia. 

Powrót do kalendarium
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.