Barbara, miło Cię poznać! Rozmowa o miejscach dla mieszkanek i mieszkańców
W sercu miasta, na celowniku oczekiwań – instytucje kultury w roli trzeciego miejsca nie mają łatwo. Rozmowa będzie odniesieniem do popularnej koncepcji amerykańskiego socjologa Raya Oldenburga o idei trzeciego miejsca, które określa taką przestrzeń publiczną, która jest obok przestrzeni życia prywatnego czy rodzinnego i przestrzeni rozwoju zawodowego.
Część publicznych instytucji kultury aspiruje do tego, aby prowadzone przez nie przestrzenie do działań kulturalnych i artystycznych, pełniły funkcję więziotwórczą, sprzyjającą nawiązywaniu relacji, a nawet opiekuńczą.
W związku z ruchem uspołeczniania instytucji kultury, ale też pojawianiem się potrzeby istnienia miejsc prodemokratycznych otwartych, ale wciąż dla wielu instytucji takie otwarcie wydaje się trudne.
O dobrych i ciemnych stronach bycia w centrum oczekiwań społecznych, środowiska, ale też na szlaku komunikacyjnym i świetnej miejskiej lokalizacji rozmawiać będą praktycy i praktyczki z Wrocławia, Poznania i Warszawy.
Rozmowę poprowadzi Agata Etmanowicz – jak sama o sobie mówi robotnica kultury, prezeska Fundacji Impact, współzałożycielka Fundacji Polska Bez Barier, człowiek Fabryki Sztuki w Łodzi, od lat znana jako ekspertka od audience deveopment. Przed otwarciem Barbary, w roku 2015, moderowała proces powstawania koncepcji funkcjonalnej miejsca jako wizytówki Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
Jej rozmówczyniami i rozmówcą będą Anna Hryniewiecka – Dyrektorka Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Jakub Depczyński – Kurator Programu Publicznego w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Dominika Kawalerowicz – Dyrektorka Wrocławskiego Instytutu Kultury.
Powrót do kalendarium