Menu

Bez pracy nie ma kołaczy! – wykład Iwony Kałuży o znikającym wrocławskim przemyśle

Bez pracy nie ma kołaczy! – wykład Iwony Kałuży o znikającym wrocławskim przemyśle

W 2024 kontynuujemy w Barbarze cykl wykładów pod hasłem ZNIKAJĄCE MIASTO! Podczas nadchodzącego spotkania przyjrzymy się znikaniu wrocławskiego przemysłu.

Uwaga! Ze względu na duże zainteresowanie cyklem uruchamiamy livestream na naszym profilu na Facebooku!

Wodomierze, wagony, pralki, kuchenki, maszyny matematyczne i garnitury – to zaledwie część produktów, z których słynął Wrocław. W pierwszym powojennym okresie najważniejszym zakładem był Pafawag, z czasem ikoną stał się Polar, Wrozamet i Elwro czy Intermoda. Któż w latach PRL nie chciał mieć w swoim domu produktów wychodzących z wrocławskiego przedsiębiorstwa?

Rozwój przemysłu we Wrocławiu w okresie powojennym był na wysokim poziomie. W dużej mierze oparty był na niemieckiej, przedwojennej infrastrukturze. Produkcję rozpoczęto już w 1945 roku. Obecnie część z fabryk jest już w prywatnych rękach, zakres produkcji jest mniejszy, lub w ogóle przedsiębiorstwa zniknęły z przemysłowej mapy Wrocławia.

  •  Która fabryka uruchomiła swoją produkcję jako pierwsza i co wówczas produkowano?
  • Co nam z przemysłowej spuścizny pozostało?
  • Jak projektowano i co można uznać za ikonę wrocławskiego przemysłu?

Na te i inne pytania poznamy odpowiedzi już 22 lutego o 18:00 w Barbarze! Wykład poprowadzi Iwona Kałuża – historyczka sztuki, badaczka powojennego dizajnu.

Powrót do kalendarium
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.