Gdzie już nie pomieszkamy? Wykład o znikającej architekturze mieszkaniowej
W 2023 ZNIKAJĄCE MIASTO występuje w roli głównej na Barbarowej scenie. Podczas nadchodzącego wykładu zajmiemy się tematem znikającej architektury mieszkaniowej we Wrocławiu, a szczególnie budynki z okresu lat 20. i 30. XX wieku.
Kiedy myślimy o międzywojennych osiedlach Wrocławia przychodzą nam do głowy zazwyczaj dwa miejsca – WuWA i Sępolno. A przecież w koncepcjach rozwoju Wrocławia powstających po I wojnie światowej planowano budowę kilkudziesięciu osiedli mieszkaniowych, które miały być alternatywą do mieszkania w kamienicach ciasno zabudowanego śródmieścia!
Część z tych osiedli zrealizowano, część pozostała w planach, dlatego tym razem tytułowe “znikanie” potraktujemy inaczej i nie będziemy rozmawiać tylko o założeniach, które nie przetrwały ostatniej wojny.
Pomówimy również o istniejących osiedlach międzywojennych znikających w zieleni (jest ich niewiele), we współczesnej zabudowie (tych jest zdecydowanie więcej), a także o takich, których formy “zniknęły” pod naporem narodowego socjalizmu. Przyjrzymy się też teraźniejszości, zadając pytanie: czy władze miasta właściwie chronią zabytkowe osiedla przed groźbą “zniknięcia”?
Wykład poprowadzi Agnieszka Tomaszewicz
Architektka, dr hab., profesorka na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, z-ca redaktorki naczelnej czasopisma naukowego „Architectus”. Autorka książek: „Wrocławski dom czynszowy, 1808-1918”, „Wrocławskie wille i osiedla willowe dobry historyzmu” oraz „Anna i Jerzy Tarnawscy” w serii „Wrocławscy Mistrzowie Architektury” (wspólnie z Joanną Majczyk). Miłośniczka Wrocławia nie tylko zawodowo, ale też prywatnie.
Powrót do kalendarium