Menu

Letnia szkoła ilustracji z Beatą Filipowicz

Letnia szkoła ilustracji z Beatą Filipowicz

Podczas letniego cyklu warsztatów z BEATNIK (Beatą Filipowicz) napiszemy, zaprojektujemy i zilustrujemy własne pamiętniki – szkicowniki z wakacji. 

Warsztatom przyświeca idea: każdy tworzyć może: trochę lepiej lub trochę gorzej! 

Dlatego wydarzenie skierowane jest zarówno do osób początkujących, amatorów sztuki jak i bardziej doświadczonych rysowników. Sztuka nie ma granic I KAŻDY JEST ARTYSTĄ. Piszesz brzydko? NIE UMIESZ RYSOWAĆ? Im gorzej tym lepiej! Jeśli nie znasz Photoshopa, to nic, nauczysz się podstaw.  

Nasza szkoła obejmuje łącznie 4 warsztaty. Każdy z nich potrwa 3 godziny. Podczas pierwszych dwóch spotkań zajmiemy się pomysłem i tekstem oraz rysowaniem i składem ilustracji, aby uzyskać zbiór materiałów, z których później złożymy nasze pamiętniki. Warsztaty dużą wagę kładą na zabawę warsztatową, na bycie we własnym flow i działania intuicyjne. Jaki mamy plan? 

Plan zajęć w Letniej szkole ilustracji: 

  • 16.07, 17:00-20:00 | Drogi pamiętniczku… 

Pierwsze spotkanie poświęcimy na prezentację, z której dowiesz się czym jest pamiętnik, dlaczego warto go prowadzić i od czego zacząć. Zainspirujemy się formą dziennika-szkicownika i pastą internetową. Każdy wykona mały szkic- taką burzę mózgu, która będzie punktem wyjścia dla zawartości pamiętnika. Poznamy dostępne materiały i sprawdzimy tworzenie prostych kompozycji lub trochę bardziej złożonych kolaży analogowo-cyfrowych. Będzie super jeśli w ciągu tygodnia stworzysz i pozbierasz materiały rysunkowe na następne zajęcia. Określimy motyw pamiętnika, tak aby wybrać historię, tekst przewodni do ilustracji.   

  • 18.07, 17:00-20:00 | Podstawy ilustracji 

Po wprowadzeniu do ilustracji ustalimy temat przewodni rysunków w pamiętniku. Podczas drugiego spotkania opracujemy autorskie rysunki, kolaże, poeksperymentujemy i pobawimy się formą. Będziemy rozmawiać o mieszaniu technik.   

  • 23.07, 17:00-20:00 | Szkicownik z wakacji 

Po dwóch twórczych spotkaniach zrobimy przegląd ze wszystkich powstałych rysunków i wybierzemy te najlepsze (a może najgorsze?:) i połączymy je razem z tekstem w kompozycje.   

  • 25.07, 17:00-20:00 | Kolaż! Druk! Skład! (Leporello) 

Na ostatnim spotkaniu składamy ostateczną wersję pamiętnika. Zobaczymy swoje realizacje na papierze i połączymy analogowo w ostateczne kompozycje w formie leporello albo podobnej – nieszablonowej formie.. Każdy wyjdzie ze spotkania ze szkicownikiem – art-bookiem-pamiętnikiem.   

Cykl poprowadzi wrocławska artystka wizualna Beata Filipowicz, która ukrywa się pod ilustratorskim pseudonimem BEATNIK. Przez 5 lat pracowała na wydziale grafiki na ASP we Wrocławiu, a od roku prowadzi własną działalność i autorskie kreatywne warsztaty z dorosłymi. 

Pod okiem nawróconej perfekcjonistki, będziesz eksperymentować z szeroką gamą materiałów, stylów, które zachęcą Cię do uwolnienia się od „doskonałości”, odkrycia innej formy wyrażenia siebie. Jej ulubionym środkiem wyrazu jest plakat i malarstwo. Zafascynowana jest „złą” typografią, kolażowymi tekstami, przypadkami z Tindera i błędami z własnego pamiętnika. W sztuce porusza tematy relacji międzyludzkich, miłości i seksualności, pop kultury i codziennych doświadczeń. Kocha papier i absurdalne poczucie humoru z odrobiną internetowego cringe’u.  

Autorka cyklu i książki „Kronika Miłosnych Wypadków”, za które otrzymała I Nagrodę za Najlepszy Dyplom Roku 2017 ASP we Wrocławiu (MY 17, BWA Awangarda, Wrocław, 2018). Obecnie projekt ewoluuje w Ilustrowane Biuro Matrymonialne. Stypendystka programów artystycznych, m.in.: Rezydencja w Grafikwerkstatt (Dresden Residents, Drezno, Niemcy, 2020); Stypendium Kultura polska na świecie Instytutu Adama Mickiewicza na konferencję Zureta (Tokio, Japonia, 2017); finalistka 14. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii (Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa, 2015). Uczestniczyła w ponad 50 krajowych i międzynarodowych wystawach i projektach artystycznych w dziedzinie grafiki i malarstwa. 

Więcej tutaj: 

https://linktr.ee/Beatnik.illu


Powrót do kalendarium
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.