Neony, mozaiki i hafty – stwórz tkaninę artystyczną dla Barbary z Olgą Budzan
Serdecznie zapraszamy osoby z Wrocławia posiadające podstawowe umiejętności w zakresie rękodzieła – takie jak haftowanie, szycie (ręczne lub maszynowe), szydełkowanie, robienie na drutach czy filcowanie – do udziału w projekcie artystycznym poświęconym historii Barbary.
Celem przedsięwzięcia jest stworzenie unikatowej, wielkoformatowej tkaniny artystycznej z Olgą Budzan. Współtworzony projekt będzie odwoływać się do estetyki lat 60. i 70. XX wieku, dawnych fotografii, retro typografii, neonów i mozaik, które niegdyś zdobiły przestrzenie miejskie, a także epoki duchologicznej, której materialne ślady niemal zniknęły, lecz której kolory okołotransformacyjne wciąż istnieją w pamięci zbiorowej. Szczególne miejsce zajmie także ostatnia dekada funkcjonowania Barbary jako instytucji kultury.
Tkanina powstanie na podstawie wspomnień, opowieści oraz archiwalnych zdjęć związanych z Barbarą, zbieranych w ramach akcji „Pamiętam Barbarę. Skrzynka wspomnień o kultowym barze”. Ze względu na skalę i charakter pracy, niezbędne będzie zaangażowanie wielu osób, które chciałyby w twórczy sposób współtworzyć to wyjątkowe dzieło, które w listopadzie zawiśnie w przestrzeniach Barbary.
Spotkania warsztatowe będą odbywać się w przestrzeni Barbary oraz w Parku Staromiejskim w zależności od potrzeb oraz pogody. Uczestnicy i uczestniczki będą wspólnie haftować (zarówno techniką krzyżykową, jak i innymi), szyć, szydełkować, filcować na mokro oraz dziergać na drutach, aby stworzyć komponenty tej patchworkowej pracy realizowanej wspólnie z Olgą Budzan.
UDZIAŁ W ZAJĘCIACH JEST BEZPŁATNY
Zaproszenie kierowane jest do wszystkich, którzy chcą włączyć się w artystyczny proces, niezależnie od poziomu zaawansowania – wystarczą podstawowe umiejętności i chęć współtworzenia czegoś ponadczasowego.
- Warsztaty poprowadzi Olga Budzan – etnolożka i antropolożka kulturowa. Ukończyła również projektowanie tkanin na Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie. Na co dzień zajmuje się ilustracją oraz szeroko pojętym rzemiosłem. Jest autorką ilustracji do powieści „Fanfik” Natalii Osińskiej wydanej przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej oraz ilustracji do przewodnika „Dolnoślązacy” wydanego przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Jej prace były publikowane na łamach „Rity Baum” oraz „Małego Formatu”. Jest autorką ilustracji do wydawnictw płytowych wrocławskiej fundacji Ważka. Współpracuje również z Pasażer Zine and Records. Pracuje również w Dziale Oświatowym wrocławskiego Muzeum Etnograficznego.
Warsztaty odbywają się w ramach rezydencji artystycznej Olgi Budzan, będącej częścią działań platformy MagiC Carpets, współfinansowanej przez program Kreatywna Europa.
Powrót do kalendarium