Menu

Znikające miasto: Zielono mi! – wykład Iwony Bińkowskiej o znikających parkach, skwerach i zieleńcach

Znikające miasto: Zielono mi! – wykład Iwony Bińkowskiej o znikających parkach, skwerach i zieleńcach

Wiosna rozgościła się we Wrocławiu na dobre! Dlatego najbliższy wykład z cyklu “Znikające miasto” w Barbarze poświęcimy parkom i zieleni miejskiej.  

Gdzie kiedyś mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia spędzali słoneczne popołudnia? Którędy przebiegały ich spacerowe ścieżki? Czy przypadkiem teren, który dziś jest zabudowany, nie był kiedyś parkiem lub lasem?  

Odpowiedzi na te pytania poszukamy z dr Iwoną Bińkowską – autorką wyjątkowej książki “Natura i miasto. Publiczna zieleń miejska we Wrocławiu od schyłku XVIII do początku XX wieku”. O parkach posłuchamy więc nie tylko w kontekście ich znaczenia dla osób mieszkających we Wrocławiu oraz miejskiego ekosystemu, ale także, a może przede wszystkim, z perspektywy historii sztuki.  

Podczas wykładu poznamy fascynującą historię wrocławskich terenów zielonych – od dawnych ogrodów książęcych i klasztornych, przez XIX-wieczne parki publiczne, po współczesne skwery i zieleńce. Iwona Bińkowska przedstawi archiwalne mapy, plany i fotografie ukazujące, jak zmieniał się krajobraz miasta na przestrzeni wieków. Dowiemy się, które z historycznych założeń parkowych przetrwały do naszych czasów, a które zniknęły pod zabudową, drogami czy parkingami. 

O zieleni, która zniknęła z Wrocławia, opowiadać będzie Iwona Bińkowska – wrocławianka, historyczka sztuki, zawodowo związana z Oddziałem Zbiorów Graficznych Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu. Jej najważniejsze dziedziny badawcze to historia sztuki ogrodowej/krajobrazu na Śląsku i Łużycach oraz historia fotografii na tym terenie. Współkuratorka wystaw w Muzeum Miejskim Wrocławia i Muzeum Architektury we Wrocławiu. Autorka m.in. „Natura i miasto. Publiczna zieleń miejska we Wrocławia od schyłku XVIII do początku XX wieku” (2006) współautorka koncepcji i współredaktorka „Leksykonu zieleni Wrocławia” (2013). Obecnie zaangażowana w projekt badawczo-artystyczny „Wyprawa na 17. południk” skupiony wokół nowej siedziby BWA Wrocław. 

Powrót do kalendarium
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.