Menu

Znikające miasto: lata 40 – wykład Joanny Lamparskiej

Znikające miasto: lata 40 – wykład Joanny Lamparskiej

W 2024 kontynuujemy w Barbarze cykl wydarzeń pod hasłem ZNIKAJĄCE MIASTO! Ponownie przejdziemy przez historię wrocławskiego znikania w poszczególnych 10-leciach. Zaczynamy od lat 40. i z miesiąca na miesiąc będziemy poszerzać nasze poszukiwania o lata 50., 60. i tak dalej. W tym roku do opowieści zaprosiliśmy inne osoby niż w 2023, więc na pewno i zniknięcia okażą się być inne. 

W marcu bliżej poznamy Wrocław, który ujrzeli w latach 40. jego nowi mieszkańcy i mieszkanki. W czasie II wojny światowej z miasta wyjechały najcenniejsze zabytki. Zbiory muzealne, wyposażenie kościołów, prywatne kolekcje. Miały poczekać na lepsze czasy na prowincji, złożone w zamkach, pałacach czy obiektach sakralnych. Zniknęły również obrazy z żydowskich rezydencji.

Jakie kryją się za nimi historie? Gdzie teraz są? Dokąd się udać, żeby odnaleźć tę część miasta, która zniknęła?

Wykład poprowadzi Joanna Lamparska – pisarka, dziennikarka, autorka książek, programów telewizyjnych i radiowych o tajemnicach przeszłości. Poszukiwaczka skarbów wszelakich. Od lat tropi depozyty z czasów II wojny światowej, a także zaginione dzieła sztuki. Miłośniczka Dolnego Śląska, prowadzi kanał „Dolnośląskie Tajemnice”.

Powrót do kalendarium
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.