Znikające miasto: lata 50. Wykład Agnieszki Tomaszewicz
W 2024 kontynuujemy w Barbarze cykl wydarzeń pod hasłem ZNIKAJĄCE MIASTO! Ponownie przejdziemy przez historię wrocławskiego znikania w poszczególnych 10-leciach. Zaczęliśmy w lutym od lat 40. i z miesiąca na miesiąc będziemy poszerzać nasze poszukiwania o kolejne okresy. W tym roku do opowieści zaprosiliśmy inne osoby niż w 2023, więc na pewno i zniknięcia okażą się być inne.
Początek lat 50. XX wieku to dla Wrocławia czas stagnacji – zakończono pierwszy etap odbudowy, a przy tym uznano, że integracja miasta i całych tzw. Ziem Odzyskanych z pozostałą częścią kraju już się dokonała. Władze centralne przestały się interesować dolnośląską stolicą, co skutkowało brakiem środków nawet na najpilniejsze inwestycje.
Lata 50. to też krótki epizod realizmu socjalistycznego w architekturze, w którym we Wrocławiu budowano niewiele, ale projektowano dużo i z rozmachem.
Podczas spotkania porozmawiamy zatem nie tyle o znikaniu, ile o niepowstawaniu i zobaczymy wiele niezrealizowanych koncepcji – planów rozbudowy Wrocławia, a także zagospodarowania dobrze znanych dziś miejsc, takich jak place Grunwaldzki i Kościuszki, Psie Pole czy Stadion Olimpijski.
Przyjrzymy się też próbom wdrażania idei architektury “narodowej w formie i socjalistycznej w treści” w mieście, w którym to gotyk był uważany za prawdziwie „narodowy”, bo „piastowski” styl.
Wykład poprowadzi Agnieszka Tomaszewicz – architektka, dr hab., profesorka na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, z-ca redaktorki naczelnej czasopisma naukowego „Architectus”. Autorka książek: „Wrocławski dom czynszowy, 1808-1918”, „Wrocławskie wille i osiedla willowe dobry historyzmu” oraz „Anna i Jerzy Tarnawscy” w serii „Wrocławscy Mistrzowie Architektury” (wspólnie z Joanną Majczyk). Miłośniczka Wrocławia nie tylko zawodowo, ale też prywatnie.
Kiedy i gdzie się spotykamy?
- 7 marca, godz. 18:00
- Przestrzeń Kultura w Barbarze, ul. Świdnicka 8B