Menu

Znikające miasto: lata 70. Wykład Mateusza Parużyńskiego

Znikające miasto: lata 70. Wykład Mateusza Parużyńskiego

W 2024 kontynuujemy w Barbarze cykl wydarzeń pod hasłem ZNIKAJĄCE MIASTO! Ponownie przejdziemy przez historię wrocławskiego znikania w poszczególnych 10-leciach. Zaczęliśmy w lutym od lat 40. i z miesiąca na miesiąc będziemy poszerzać nasze poszukiwania o kolejne okresy. W tym roku do opowieści zaprosiliśmy inne osoby niż w 2023, więc na pewno i zniknięcia okażą się być inne.
  • Jak zmieniło się centrum Wrocławia od lat 70-tych?
  • Co zniknęło z tkanki miejskiej i czy w ogóle wyobrażamy sobie, że okolice starego miasta mogły kiedyś wyglądać inaczej?
  • Czy kojarzycie, czym było wrocławskie Złote Koło?
  • Co mieszkańcy i mieszkanki sądzili o Wrocławiu i codziennym życiu w stolicy województwa wrocławskiego?

To niektóre z tematów, które poruszymy podczas nadchodzącego spotkania. Tym razem będziemy też sporo oglądać – Mateusz Parużyński przygotował dla nas fragmenty filmów dokumentalnych i fabularnych. Przekonamy się, jak Wrocław prezentował się jako miejsce akcji. Dowiemy się również które wyburzenie zabytku odbiło się ogromnym echem w całej Polsce, a także, jak planiści wyobrażali sobie nasze miasto w przyszłości.

Wykład poprowadzi Mateusz Parużyński – absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Fan modernistycznych osiedli, przepięknego Dolnego Śląska, uśmiechnięty mieszkaniec Wrocławia. W wolnych chwilach podróżuje po byłych miastach wojewódzkich, próbuje wytropić pozostałości po świecie, kiedy było ich jeszcze 49. Relacje z wypraw, a także zdjęcia prezentuje na instagramowym profilu o nazwie @cztery_dziewiec oraz facebooku pod nazwą „Cztery dziewięć. O stolicach byłych województw”.

Powrót do kalendarium
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.