Menu

Znikające miasto: „Miasto znikające pod wodą. Rozmowa o powodzi ‘97″ – spotkanie z Mieczysławem Michalakiem

Znikające miasto: „Miasto znikające pod wodą. Rozmowa o powodzi ‘97″ – spotkanie z Mieczysławem Michalakiem

W 2024 kontynuujemy w Barbarze cykl wykładów pod hasłem ZNIKAJĄCE MIASTO! Podczas nadchodzącego spotkania porozmawiamy o wyjątkowym znikaniu – tym, które związane było z powodzią w 1997 roku.

W lipcu ‘97 Wrocław nawiedziła jedna z największych katastrof naturalnych w Polsce w XX wieku. Pod wodą (na ponad tydzień) znalazło się ok. 40 procent miasta, a jej poziom w niektórych miejscach sięgał pierwszego piętra. Powódź tysiąclecia dotknęła ok. 200 000 tysięcy wrocławian i wrocławianek. Wiele osób straciło cały dorobek życia, a straty w skali całego miasta zostały oszacowane na 99,2% budżetu zaplanowanego na 1997 rok.

Gościem spotkania będzie Mieczysław Michalak, fotoreporter z 40-letnim stażem. Przez 33 lata pracował dla Gazety Wyborczej, a w trakcie powodzi 1997 wykonał setki zdjęć w różnych częściach Wrocławia i nie tylko. Przez wspomnienia o znikającym pod wodą Wrocławiu prowadzić nas będą fotografie autorstwa pana Mieczysława.

Spotkanie poprowadzi Iwona Kałuża, historyczka sztuki, badaczka powojennego dizajnu. Pracuje w BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej, pełniąc rolę kierowniczki zespołu ds. rozwoju publiczności i widowni. Autorka tekstów o wzornictwie przemysłowym, ze szczególnym uwzględnieniem roli plastyka w przemyśle. Publikuje z zakresu ochrony dziedzictwa materialnego, jak i niematerialnego. Interesują ją takie zagadnienia jak architektura wnętrz, rola zakładów przemysłowych w budowaniu społeczności miejskiej czy budowa środowiska artystycznego w okresie PRL.

Powrót do kalendarium
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.