Menu

Znikające miasto: plac Legionów – prowadzenie: Agata Gabiś

Znikające miasto: plac Legionów – prowadzenie: Agata Gabiś

W 2024 kontynuujemy w Barbarze cykl wydarzeń pod hasłem ZNIKAJĄCE MIASTO! Nowością w programie będą wykłady poświęcone charakterystycznym dla Wrocławia placom, ich znikaniu oraz przemianom. W styczniu na tapet weźmiemy plac Legionów, czyli awers, rewers i pustkę.

Pojawia się i znika: plac o wielu wcieleniach, nazwach i formach. Cztery kierunki świata, mnogość ulic, przejść i skrótów. Punkt na mapie, wokół którego wydarzyło się chyba wszystko, co mogło wydarzyć się w mieście w XX i XXI wieku. Kamienice, gruzy, stacja benzynowa, bloki, marzenia o wieżowcach, trybuna pierwszomajowa, rezerwa pod pomnik, tętniące życiem usługowe partery oraz ich spektakularny upadek.

O znikaniu i zmienianiu się placu Legionów opowie Agata Gabiś – wrocławianka, historyczka sztuki i architektury, adiunkt w Zakładzie Historii Kultury Materialnej w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się historią architektury XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem polskiej architektury powojennej (także przemysłowej) oraz jej aspektów artystycznych, politycznych i społecznych. Autorka książki: „Całe morze budowania. Wrocławska architektura 1956-1970”, współautorka zina “Kontrowersy”. 

25 stycznia (czwartek), godz. 18:00 

Przestrzeń Kultura w Barbarze, ul. Świdnicka 8B 

Wstęp na wydarzenie jest wolny, nie obowiązują zapisy. 

Powrót do kalendarium
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.