Menu

Znikające miasto: Społeczność, która znikała dwa razy. Wykład o historii wrocławskich Żydów 

Znikające miasto: Społeczność, która znikała dwa razy. Wykład o historii wrocławskich Żydów 

W 2024 kontynuujemy w Barbarze cykl wykładów pod hasłem ZNIKAJĄCE MIASTO! Podczas nadchodzącego spotkania przyjrzymy się historii wrocławskich Żydów. 

ZAPISY NA WYKŁAD ZAMKNIĘTE

Podczas spotkania przyjrzyjmy się burzliwym czasom XX wieku, by poznać lepiej wrocławskich Żydów. Ich los to historie tragicznych wydarzeń, jak i fascynujących odrodzeń. Choć oba totalitaryzmy XX wieku – hitleryzm i komunizm – usiłowały unicestwić wrocławskich Żydów, to społeczność żydowska stolicy Dolnego Śląska wciąż trwa. 

Wykład poprowadzi Urszula Rybicka – publicystka, recenzentka i edukatorka. Jest założycielką i redaktorką Żydoteki – jedynego polskiego medium o literaturze żydowskiej. Czytelnikom przybliża przede wszystkim literaturę i kulturę Żydów. Prowadzi wykłady, spacery, warsztaty i spotkania autorskie poświęcone tematyce żydowskiej. Jest także autorką witryny www.zydowskiwroclaw.pl oraz ebooka „Żydowski Wrocław. Przewodnik”. 

Ula prowadzi od 2021 roku Fundację Żydoteka popularyzuje wiedzę o kulturze i historii Żydów. Żydoteka realizuje cykl spotkań Klubu Książki Żydowskiej, organizuje festiwal Borek. Historia i sztuka oraz współtworzy liczne wydarzenia kulturalne i artystyczne. Jej działania popularyzujące wiedzę o kulturze żydowskiej są także dostępne w mediach społecznościowych. 

Powrót do kalendarium
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.