Menu

Znikające miasto: „Wszystko płynie! O znikającej infrastrukturze rzecznej” – wykład Wojciecha Kucharskiego i Grzegorza Majchera

Znikające miasto: „Wszystko płynie! O znikającej infrastrukturze rzecznej” – wykład Wojciecha Kucharskiego i Grzegorza Majchera

W 2024 kontynuujemy w Barbarze cykl wykładów pod hasłem ZNIKAJĄCE MIASTO! Podczas nadchodzącego wykładu bliżej przyjrzymy się znikającej infrastrukturze rzecznej, a więc odrzańskim portom, jazom, zaporom czy śluzom.

Wrocław i Odra oraz inne, liczne rzeki i rzeczki – są powiązane ze sobą historycznie, kulturowo i tożsamościowo. Rzeki zadecydowały o niepowtarzalnym charakterze miasta, a z kolei miasto oddziaływało na rzekę przez powstającą na jego terenie infrastrukturę hydrotechniczną i portową, przecinając rzekę misterną siecią mostów i jazów.

Wrocław nazywany jest „Miastem stu mostów”, a to ściśle wiąże się z Wrocławskim Węzłem Wodnym, czyli Odrą, jej dopływami (Oławą, Ślęzą, Bystrzycą i Widawą) oraz kanałami, mostami, śluzami, jazami czy młynami. WWW jest największym tego typu węzłem w Polsce, będzie więc o czym opowiadać!

Wykład poprowadzą:
  • Wojciech Kucharski

Historyk i archeolog, doktor habilitowany nauk humanistycznych, zajmuje się historią średniowiecza i czasów najnowszych. Zastępca dyrektora ds. naukowych w Ośrodku Pamięć i Przyszłość. Wykłada w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Twórca „Wrocławskiego Rocznika Historii Mówionej”. 

  • – Grzegorz Majcher

Absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. Od urodzenia związany z Odrą i rzekami Wrocławia– początkowo jako zapalony wędkarz, później jako harcerz i żeglarz. Instruktor Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Instruktor Żeglarstwa PZŻ. 

Uczestnik wydobycia zatopionej „Złotej Kaczki” w 1990 roku. Po 2005 roku projektant odbudowy, koordynator, fundriser, konsultant oraz okazyjnie spawacz, stolarz i malarz, w trakcie prac realizowanych na statku. 

Członek kierownictwa Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” w latach 2006-2023. Obecnie pełnomocnik dyrektora Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” ds. Muzeum Odry. 

Powrót do kalendarium
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.