Menu

Znikające miasto: Za czym kolejka ta stoi? Znikające targowiska, bazary, giełdy – wykład Alberta Miścioraka

Znikające miasto: Za czym kolejka ta stoi? Znikające targowiska, bazary, giełdy – wykład Alberta Miścioraka

W 2024 kontynuujemy w Barbarze cykl wykładów pod hasłem ZNIKAJĄCE MIASTO! Podczas nadchodzącego spotkania przyjrzymy się znikającym wrocławskim targowiskom, bazarom i giełdom.

O targowiskach i bazarach mówi się jako miejscach „prawdziwych” – przestrzeniach szczerych relacji, nieaspirującego do niczego asortymentu, drobnej (ale bardzo silnej i skutecznej!) przedsiębiorczości. Dlaczego więc znikają? Jaką rolę odgrywa w tym proces modernizacji?

Spotkanie zaczniemy od przedwojennego Breslau: miejsc handlowych działających w centralnych i peryferyjnych punktach miasta. Następnie przejdziemy do Wrocławia powojennego, w którym niemal co drugi mieszkaniec pochodził ze wsi, a targowiska na długie lata stały się swojskimi elementami krajobrazu miejskiego – w tym osiedlowego. Zajrzymy też do okołotransformacyjnej, słynnej giełdy na stołówce Politechniki Wrocławskiej – źródła ówczesnych technologicznych innowacji i karier „od zera do milionera”.

A dzisiaj? Czy miejsca handlu pod chmurką są reliktami przeszłości, który należy zlikwidować, czy miejscami które należy zachować?

Wykład poprowadzi Albert Miściorak – absolwent stosunków międzynarodowych i kulturoznawstwa UWr, doktor nauk humanistycznych w zakresie kulturoznawstwa, autor pracy doktorskiej o krajobrazie zachodnich osiedli Wrocławia, uczestnik zagranicznych projektów badawczych w Berliner Center for Metropolitan Studies oraz Herder-Institut w Marburgu, dwukrotny stypendysta Technische Universität Dresden. Kierownik projektów społecznych (m.in. pomysłodawca i koordynator projektu Ołbiński Ogród Otwarty). Obecnie koordynator Przejścia Dialogu w Zespole Dialogu Międzykulturowego, we Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego.

Powrót do kalendarium
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.