Menu

Czyje głosy są słyszane? Wystawa podsumowująca

Czyje głosy są słyszane? Wystawa podsumowująca

Moc słów w różnych kontekstach, językach, obrazach i dźwiękach – od 10 listopada w galerii BWA Wrocław Główny oglądać będzie można wystawę będącą twórczym głosem mniejszościowych artystek mieszkających w Norwegii i w Polsce. Ekspozycja jest podsumowaniem pobytów rezydencyjnych artystek tworzących po drugiej stronie Bałtyku, które w ostatnich miesiącach odwiedziły Wrocław – oraz jednej, która odbyła podróż w przeciwnym kierunku. 
Wszystko, co najważniejsze wydarzyło się poza przestrzenią tej wystawy

To zdanie dobrze opisuje prezentację w galerii BWA Wrocław Główny efektów pobytów rezydencyjnych sześciu artystek, które odbyły się wiosną i latem tego roku w ramach polsko-norweskiego programu „Czyje głosy są słyszane?”. Artystki na moment zamieszkały w nowym otoczeniu. Stało się ono dla nich miejscem zadawania pytań, tworzenia, rozmów, emocji i wątpliwości. Był to bardzo intensywny czas, wymykający się próbom zamknięcia go w sztywnych architektonicznych i czasowych ramach wystawy. Ciężko uchwycić różnorodność wspólnych przeżyć i zdarzeń w samych powstałych w tym czasie realizacjach. Są one istotnymi, ale jednymi z wielu rezultatów procesów rozpoczętych kilka miesięcy temu. Wystawa jest natomiast tylko wariantem wielogłosowej opowieści.

Do udziału w projekcie zostały zaproszone osoby, mające w swoich biografiach szereg trudnych doświadczeń, a ich artystyczne ścieżki bywały kręte

Niejednokrotnie nie dostały nigdy wcześniej szansy uczestnictwa w rezydencji, niektóre z nich w natłoku codziennych obowiązków nie znajdowały możliwości, by realizować swoje pomysły. Pobyty rezydencyjne stała się w związku z tym szczególnym wydarzeniem, pozwalającym na poświęcenie się całkowicie praktyce artystycznej, okazją do przekierowania uwagi na proces twórczy. Kine Michelle Bruniera, Lill Yildiz Yalcin, Aliona Pazdniakova, Yachi Shian-Yuan Yang, Ingrid Frivold to mieszkające w Norwegii artystki, które spędziły miesiąc we Wrocławiu, natomiast Viktoriia Tofan odbyła podróż w odwrotną stronę i z Wrocławia pojechała na cztery tygodnie do małej norweskiej miejscowości Hvitsten. Prace ich wszystkich znajdą się na wystawie, będą to zarówno fotografie, obiekty, malarstwo, jak i wideo oraz kompozycja dźwiękowa.

Prezentacja to głosy artystek o niejednakowych doświadczeniach i umiejętnościach. Wychodząc od spotkania w okolicznościach artystycznej rezydencji, kładzie akcent na zrozumienia, w jaki sposób inne osoby myślą, przetwarzają informacje, postrzegają świat i podejmują decyzje. Na poznawczą różnorodność. Prace połączyła ostrość i świeżość spojrzenia, niektóre są wręcz rodzajem manifestu w odpowiedzi na ingerencję kościoła bądź państwa w życie prywatne czy kryzys energetyczny. Artystki, występując z pozycji reprezentantek grupy mniejszościowej, nawołują do inkuzywności, odwagi, by, jak chce Donna Harway, zdestabilizować światy myślenia za pomocą innych światów myślenia.

Agata Ciastoń

Czyje głosy są słyszane?

Wystawa podsumowująca rezydencje programu wymiany osób artystycznych z Polski i Norwegii

  • artystki: Kine Michelle Bruniera, Lill Yildiz Yalcin, Aliona Pazdniakova, Yachi Shian-Yuan Yang, Ingrid Frivold, Viktoriia Tofan
  • kuratorka: Agata Ciastoń
  • organizatorzy: Wrocławski Instytut Kultury, Hvitsten Salong, Safemuse
  • partner: BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej
  • wernisaż: 10 listopada, g. 18:00
  • finansowanie:
    „Czyje głosy są słyszane? Program wymiany dla zagranicznych artystów z Polski i Norwegii” to projekt współfinansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w ramach programu „Kultura”.
    “Whose voices are being heard? Exchange program for foreign artists from Poland and Norway” is co-financed by Iceland, Liechtenstein and Norway within the EEA Financial Mechanism 2014-2021 under the Culture Programme.
Powrót do kalendarium
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.