Menu

Europejska Noc Literatury

Europejska Noc Literatury

Na 12. edycję Europejskiej Nocy Literatury zapraszamy 19 sierpnia 2023 roku na Huby! Podczas tegorocznej odsłony zajrzymy do „GABINETU OSOBLIWOŚCI”, którego kuratorką jest Sylwia Chutnik – pisarka, kulturoznawczyni, feministka, działaczka społeczna, publicystka i promotorka czytelnictwa.

Europejska Noc Literatury we Wrocławiu zawsze jest świętem. Świętem czytelników, którzy w jeden wieczór mogą wysłuchać interpretacji prozy w wykonaniu wybitnych twórców kultury, odwiedzić przestrzenie miasta, które często na co dzień nie są dostępne, a przede wszystkim poznać dobrą, nową literaturę.

Europejska Noc Literatury to także program wydarzeń towarzyszących. Uczestnicy – zarówno dzieci, jak i dorośli – mogą wziąć udział w wielu dodatkowych aktywnościach związanych z literaturą. Nie inaczej będzie również w tym roku – więcej informacji o programie tegorocznego ENL-u wkrótce!

GABINET OSOBLIWOŚCI

Proszę państwa, proszę podejść bliżej! Oto przedstawiamy Kunstkamerę, GABINET OSOBLIWOŚCI. Czego tu nie mamy: muchę w bursztynie, róg jednorożca, medaliki z włosami ukochanej i księgę z zaklęciami, które pozwolą odczynić uroki. A kiedy spojrzymy uważniej, to naszym oczom ukażą się tajemnicze postaci, które wcale nie przypominają zwyczajnych ludzi. Czy kobieta jest nią naprawdę? Ma przecież na twarzy brodę i wąsy. A mężczyzna? Niby umięśniony, ale pląsa w sukience. Zadziwiające! Tu nic nie jest takie, jakim się wydaje, a każdy artefakt, każda osoba przekracza siebie i tworzy nowe znaczenia. A może to wcale nie jest osobliwość, tylko tak właśnie wygląda nasze życie?

W transgresji, przekroczeniu czai się nadzieja, że odnajdziemy prawdę. O sobie i otaczającym nas świecie. Zmiana często oznacza łamanie zasad. Bunt, niezgodę, awanturę. To romantyczny zryw, kiedy wbrew wszystkiemu poszukujemy siebie. Zestawiamy to, co wydaje się nie pasować do siebie i dzięki temu otrzymujemy nowe znaczenia.

Tegoroczna edycja Europejskiej Nocy Literatury poświęcona jest właśnie takim przekroczeniom i aktom oporu, które mają na celu znalezienie sensu w pozornie chaotycznym zbiorze znaczeń. Naszym gabinetom osobliwości przyświeca myśl Marii Janion: „podstawą humanistyki jest opowieść. Nie wystarczy coś zobaczyć, przeżyć lub nawet pojąć. Trzeba to jeszcze umieć opowiedzieć”. 19 sierpnia dzięki pisarzom i pisarkom opowieści tkane ze szczegółów i niezgody, przeplatać się będą między sobą tworząc mapę paradoksów i magii.

Sylwia Chutnik – kuratorka Europejskiej Nocy Literatury 2023

Powrót do kalendarium
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.