Menu

Europejska Noc Literatury | GABINET OSOBLIWOŚCI

Europejska Noc Literatury | GABINET OSOBLIWOŚCI

Na 12. edycję Europejskiej Nocy Literatury zapraszamy 19 sierpnia 2023 roku na Huby! Podczas tegorocznej odsłony zajrzymy do „GABINETU OSOBLIWOŚCI”, którego kuratorką jest Sylwia Chutnik – pisarka, kulturoznawczyni, feministka, działaczka społeczna, publicystka i promotorka czytelnictwa.

Europejska Noc Literatury we Wrocławiu zawsze jest świętem. Świętem czytelników, którzy w jeden wieczór mogą wysłuchać interpretacji prozy w wykonaniu wybitnych twórców kultury, odwiedzić przestrzenie miasta, które często na co dzień nie są dostępne, a przede wszystkim poznać dobrą, nową literaturę.

Europejska Noc Literatury to także program wydarzeń towarzyszących. Uczestnicy – zarówno dzieci, jak i dorośli – mogą wziąć udział w wielu dodatkowych aktywnościach związanych z literaturą. Nie inaczej będzie również w tym roku – więcej informacji o programie tegorocznego ENL-u wkrótce!

GABINET OSOBLIWOŚCI

Proszę państwa, proszę podejść bliżej! Oto przedstawiamy Kunstkamerę, GABINET OSOBLIWOŚCI. Czego tu nie mamy: muchę w bursztynie, róg jednorożca, medaliki z włosami ukochanej i księgę z zaklęciami, które pozwolą odczynić uroki. A kiedy spojrzymy uważniej, to naszym oczom ukażą się tajemnicze postaci, które wcale nie przypominają zwyczajnych ludzi. Czy kobieta jest nią naprawdę? Ma przecież na twarzy brodę i wąsy. A mężczyzna? Niby umięśniony, ale pląsa w sukience. Zadziwiające! Tu nic nie jest takie, jakim się wydaje, a każdy artefakt, każda osoba przekracza siebie i tworzy nowe znaczenia. A może to wcale nie jest osobliwość, tylko tak właśnie wygląda nasze życie?

W transgresji, przekroczeniu czai się nadzieja, że odnajdziemy prawdę. O sobie i otaczającym nas świecie. Zmiana często oznacza łamanie zasad. Bunt, niezgodę, awanturę. To romantyczny zryw, kiedy wbrew wszystkiemu poszukujemy siebie. Zestawiamy to, co wydaje się nie pasować do siebie i dzięki temu otrzymujemy nowe znaczenia.

Tegoroczna edycja Europejskiej Nocy Literatury poświęcona jest właśnie takim przekroczeniom i aktom oporu, które mają na celu znalezienie sensu w pozornie chaotycznym zbiorze znaczeń. Naszym gabinetom osobliwości przyświeca myśl Marii Janion: „podstawą humanistyki jest opowieść. Nie wystarczy coś zobaczyć, przeżyć lub nawet pojąć. Trzeba to jeszcze umieć opowiedzieć”. 19 sierpnia dzięki pisarzom i pisarkom opowieści tkane ze szczegółów i niezgody, przeplatać się będą między sobą tworząc mapę paradoksów i magii.

Sylwia Chutnik – kuratorka Europejskiej Nocy Literatury 2023

Powrót do kalendarium
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.