Menu

CUKIERNICA Z NAPISEM ARSZENIK – wystawa uczestniczek Klubu Kolażu

CUKIERNICA Z NAPISEM ARSZENIK – wystawa uczestniczek Klubu Kolażu

Zbieramy fragmenty – ze snów, z pamięci, z gazet. Sklejamy to, co się rozsypało. Uczymy się mówić nie wprost, bo to, co ważne, nie mieści się w jednym zdaniu.

 Zapraszamy do zanurzenia się w świat delikatny i drapieżny zarazem, cichy, ale pełen emocji. Każdy z kolaży to zapis emocji, prób oswajania codzienności, trudności, traum czy rozterek. To sztuka płynąca z głębi, z intuicji, z podświadomości. Dla autorek tworzenie kolażu stało się formą terapii, sposobem mówienia o tym, co często przemilczane.

Tytuł wystawy oddaje ducha prezentowanych prac: często subtelna forma skrywa intensywne treści. Kolaże stworzone przez uczestniczki warsztatów zestawiają elementy pozornie niepasujące do siebie – kolorowe, radosne obrazy przełamane zostają przez motywy niepokoju, melancholii czy osobistych doświadczeń. Estetyka wielu z nich oscyluje wokół minimalizmu i elegancji, ale to, co najważniejsze, dzieje się pod powierzchnią.

Warsztaty, z których zrodziły się prezentowane prace, to coś więcej niż zajęcia artystyczne – to przestrzeń spotkań, wymiany myśli, rozmów ważnych i błahych. To powrót do kobiecej wspólnoty, do rytuałów takich jak dawne darcie pierza – gdzie praca ręczna splatała się z budowaniem relacji.

Po wernisażu zapraszamy na wykład:

Historia kolażu – od Picassa do współczesnych praktyk artystycznych.

Celem wykładu jest przedstawienie historii kolażu, techniki kojarzonej z kubizmem i jego prekursorami. Kolaż, jako uniwersalna metoda artystyczna, wywarł wpływ na różne epoki i stał się wszechstronną formą wyrazu. Z czasem przekształcił się nie tylko w narzędzie poszukiwań formalnych i środek propagandy politycznej, ale także rozwinął odmiany takie jak asamblaż i fotokolaż, zdobywając popularność także jako hobby.

Wykład poprowadzi Izabela Nadolna – historyczka sztuki, w trakcie studiów magisterskich w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie pisze pracę magisterską na temat kolażu oraz innych form wycinanych z papieru. Uczestniczka studiów podyplomowych z zakresu mediacji i rynku sztuki na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Autorka licznych tekstów na temat sztuki i kultury, uczestniczka konferencji o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym. 

▸ Kuratorka:
Małgorzata Grączewska
▸ Autorki prac:
Dąbrówka Bocheńska
Ewa Bocheńska
Katarzyna Budych
Małgorzata Grączewska
Olesia Kohut
Nikola Kosik
Justyna Mądry
Melania Sulak
Katarzyna Szepielak
Patrycja Walczak
Powrót do kalendarium
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.