Menu

Klasyka Pod Kolumnami: koncert zespołu Akademii Muzycznej we Wrocławiu

Klasyka Pod Kolumnami: koncert zespołu Akademii Muzycznej we Wrocławiu

Macie wysmakowane gusta muzyczne? Klasyka Pod Kolumnami to coś dla Was.

Młodzi, utalentowani kompozytorzy z Akademii Muzycznej we Wrocławiu zaprezentują przed Wami swój repertuar. Przygotujcie się na prawdziwy festiwal różnorodności muzycznej! Od kunsztownych form tradycyjnych, po awangardowe eksperymenty XX wieku – każdy znajdzie coś dla siebie. Nuty ożyją, tworząc fascynujące obrazy zaczerpnięte z różnych zakątków świata. Pozwólcie się ponieść tej artystycznej podróży i doświadczcie, jak każdy dźwięk kreuje nowe, hipnotyzujące pejzaże.


Wystąpią dla Was:
 • Dawid Grenda –  student III roku studiów licencjackich w klasie kompozycji prof. dra hab. Marcina Bortnowskiego. W szkole średniej na ukształtowanie postawy artystycznej młodego twórcy wpłynęła Grażyna Krzanowska, która była jego nauczycielką w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej. Obecnie w kręgu zainteresowań Dawida znajduje się przede wszystkim związana z naukami ścisłymi twórczość Iannisa Xenakisa i Gérarda Griseya. Do najważniejszych osiągnięć kompozytora należą m.in.: uzyskanie I nagrody w IV i V Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim „New Music Generation” w Astanie (2022, 2023), prawykonanie utworu limen na 11. edycji festiwalu „Musica Electronica Nova” we Wrocławiu (2023), a także uzyskanie Nagrody Głównej w 64. Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda (2023) oraz zajęcie III miejsca w International St. Christopher Composer Competition w Wilnie (2023).
 • Oskar Hrankowski – Student I roku studiów w klasie kompozycji prof. dr hab. Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil w AMKL. Absolwent klasy puzonu mgr. Romana Bety w PSM II st. im. R. Maciejewskiego w Lesznie. Przed rozpoczęciem studiów został laureatem II nagrody oraz nagrody dodatkowej na IV Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Patri Patriae na utwór poświęcony pamięci św. Jana Pawła II za utwór Totus Tuus na sopran solo i chór żeński. Zwyciężył również w Konkursie Kompozytorskim na fanfarę „70 lat Filharmonii Pomorskiej” oraz został laureatem Konkursu Kompozytorskiego Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. W roku 2024 jest stypendystą Prezydenta Miasta Leszna.
 • Tymoteusz Lasik –  student II roku studiów magisterskich w klasie kompozycji prof. Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, a także w klasie realizacji muzyki teatralnej i filmowej dra hab. Sebastiana Ładyżyńskiego oraz kompozycji komputerowej prof. dra hab. Cezarego Duchnowskiego i mgra Macieja Michaluka. W roku 2019 ukończył studia magisterskie ze specjalności prowadzenie zespołów wokalnych i instrumentalnych w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Ponadto, w 2020 roku Tymoteusz ukończył wrocławską Państwową Szkołę Muzyczną II st. im. Ryszarda Bukowskiego w klasie śpiewu solowego prof. dra hab. Piotra Łykowskiego.
  W latach 2022−2023 w ramach projektu OpEra Młodych Tymoteusz skomponował muzykę do układów choreograficznych reżyserowanych przez Bartłomieja Malarza, które były przedstawiane podczas wieczorów choreografów, pt. Żywioły w Operze Wrocławskiej. W roku 2022 rozpoczęła się regularna współpraca Tymoteusza z Akademią Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego we Wrocławiu, gdzie odbywają się przedstawienia z jego muzyką. W roku 2023 Tymoteusz skomponował muzykę do krótkometrażowego filmu w reżyserii Zuzanny Klary Bardian pt. Dzień dobry, który był pokazywany na licznych festiwalach w Polsce i za granicą, a także nagradzany na konkursach. W swojej muzyce Tymoteusz czerpie z dobytku muzyki klasycznej oraz współczesnej kształtując własny język kompozytorski wykorzystujący instrumenty akustyczne, głos ludzki oraz elektronikę. Jego utwory opierają się na spójności formy, wyraźnym przebiegu energetycznym i przekazie emocjonalnym.


Zaprezentują swoje najnowsze kompozycje, które na długo pozostaną w Waszych sercach i umysłach. Ten wieczór będzie niezapomnianym przeżyciem dla miłośników muzyki współczesnej i klasycznej! 

Program Koncertu:
 • Przebudzenie ducha leśnego – Tymoteusz Lasik
 • Awful grace – Dawid Grenda
 • Sequences I – Oskar Hrankowski
 • Improwizacja współczesna
 • Toreador’s Variations – Oskar Hrankowski
 • Kołysanka – Tymoteusz Lasik
 • Chega de Saudade – A. C. Jobim
Powrót do kalendarium
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.