Miejska włóczęga w smart city – wykład Katarzyny Kwiecień-Kurpiel
Zapraszamy na cykl otwartych spotkań w ramach III edycji Szkoły Sąsiedzkich Spacerów. Wydarzenia poświęcone będą działaniom lokalnym, miejskim narracjom, artystycznym interwencjom w przestrzeni miasta oraz różnym sposobom opowiadania o miejscach i społecznościach. To okazja do spotkania z osobami zajmującymi się kulturą, animacją, badaniem miasta i praktykami sąsiedzkimi, a także do wspólnej refleksji nad tym, jak twórczo i uważnie doświadczać miejskiej przestrzeni.
Wykład poświęcony będzie idei “miejskiej włóczęgi” jako sposobu doświadczania przestrzeni i praktykowania uważności w realiach zoptymalizowanych i przyspieszonych smart cities. Włóczęga, rozumiana jako swobodne, pozbawione celu wędrowanie, stanowi alternatywę wobec codziennego pośpiechu i traktowania miejskich przestrzeni jedynie jako elementów czysto funkcjonalnych.
Cytując belgijskiego architekta i performera Francisa Alÿs: Chodzenie, a w szczególności włóczenie się czy spacerowanie, samo w sobie wydaje się aktem oporu wobec dzisiejszej kultury, w której liczy się szybkość.
Swobodna i uważna wędrówka pozwala dostrzec szczegóły, które umykają w biegu dnia. A jej niezbędnym składnikiem są zmysły. To one otwierają nowe perspektywy i stają się przewodnikiem po tych znanych i mniej znanych przestrzeniach. Żeby widzieć, trzeba czuć, a żeby słyszeć, warto otworzyć oczy. Podczas spotkania zastanowimy się, jak odkryć potencjał, odczytać znaczenia i złapać inspiracje z podwórek, ulic, placów i miejsc mijanych na co dzień.
Wykład poprowadzi:
Kasia Kwiecień-Kurpiel – z pasją obserwuję to, jak zmieniają się kamienice w przestrzeni Wrocławia, podziwiam ich detale i chętnie słucham opowieści osób, które w nich żyją.
Lubię, gdy zwykłe rzeczy niosą nietypowe historie, dlatego tropię nie tylko wielką architekturę, ale i przedmioty, którymi się otaczamy. Wierzę, że każdy z nich to też lekcja estetyki w codzienności, nie dzieła sztuki, chyba, że życia. Swoim zamiłowaniem i obserwacjami dzielę się na @mieszkaniewkamienicy i na blogu mieszkaniewkamienicy.com.
Na co dzień zajmuję się marketingiem i dbam o wizerunek marek, a także prowadzę zajęcia na Uniwersytecie Wrocławskim.

Pozostałe wydarzenia otwarte w cyklu:


Wydarzenie odbywa się w ramach III edycji Szkoły Sąsiedzkich Spacerów.
To część projektu Sztuka spacerowania – miasto jako przestrzeń twórcza, który łączy ideę spacerowania z praktykami sztuki sąsiedztwa i oddolnych działań artystycznych. To propozycja dla osób, które chcą eksperymentować z formą spaceru, pracować z lokalnymi historiami i tworzyć własne narracje o mieście. W ramach projektu przyglądamy się spacerowi jako narzędziu poznawania miasta, budowania relacji i twórczego działania. Działamy na styku praktyk artystycznych, działań lokalnych i pracy ze społecznościami. Program uwzględnia różne potrzeby uczestników i uczestniczek, w tym osób neuroróżnorodnych i osób z niepełnosprawnościami.
