Praktyki Kultury: „Można to: przejść, przegadać lub przemilczeć, wyprzeć.” O stresie w pracy w kulturze – warsztaty z Urszulą Andruszko
„Mam stres” – co to właściwie znaczy i z czym się wiąże? Źródeł naszego poruszenia, poddenerwowania czy napięcia może być bardzo wiele, zwłaszcza w „dynamicznie zmieniającym się środowisku”, jakim na pewno jest praca w kulturze. Na kolejnych warsztatach w cyklu Praktyki Kultury postaramy się uporządkować i rozbroić rodzaje, przyczyny, objawy i konsekwencje stresu, przygotowując się narzędziowo do radzenia sobie z różnymi jego obliczami.
Za nami wiele pełnych napiętej czujności i niepewności dni spowodowanych powodziową sytuacją w regionie. Przed nami kilka intensywnych tygodni jesiennego, bardzo intensywnego sezonu w kulturze. Co może okazać się dla nas pomocne w tak wymagających sytuacjach? Przekonamy się podczas organizowanych 9 października warsztatów z Urszulą Andruszko- psycholożką, psychoterapeutką i trenerką Pierwszej Pomocy Psychologicznej, a do tego wieloletnią praktyczką kultury, która doskonale zdaje sobie sprawę z różnorodności stresowych sytuacji, na które są wystawione osoby pracujące w kulturze.
Spotkanie zaczniemy od omówienia naszej fizjologii, a więc rozpoznania sygnałów, które daje nam organizm, kiedy zaczynamy się stresować. Porozmawiamy o negatywnym i pozytywnym stresie oraz o tym, jak ważne jest ich odróżnianie, a także dowiemy się, jak pracować nad nawykami neutralizowania symptomów lub przekuwania stresu pozytywnego w skuteczne działanie.
Przyjrzymy się również napięciowym sytuacjom, które zdarzają się w naszej codziennej pracy w kulturze, a także rozpoznaniu ich źródeł – czy możemy je nazwać obiektywnymi, czy ich źródło leży w naszych subiektywnych doświadczeniach i odczuciach? Sporo uwagi poświęcimy wiec granicom naszego wpływu – uświadomieniu sobie, czy na stresową sytuację możemy oddziaływać i ją zmieniać, czy niepotrzebnie tracimy energię na walkę z okolicznościami. Istotny będzie oczywiście kontekst naszej pracy – działań indywidualnych, w zespołach zewnętrznych i wewnętrznych, a także określenie możliwych napięć, które w takim działaniu grupowym powstają.
I w końcu – skupimy się również na komunikacji stanów i potrzeb. Różne objawy stresu, to różne zachowania- nie wszystkie musimy rozumieć, części z nich możemy zupełnie u innych nie widzieć, a wpływają one znacząco na naszą współpracę. Jak więc pytać o stres i jak o nim mówić pozostałym? Czas poszukać asertywnych i pełnych szacunku do granic innych osób metod, które zwiększą nasz komfort komunikacji.
Czego się dowiemy?
- jak nasz organizm reaguje na stres i po czym możemy to poznać
- czym jest stres negatywny, a czym pozytywny
- jakie możemy napotkać stresowe sytuacje w pracy w kulturze i na które mamy wpływ, a na które nie
- jak nasz stres może wpływać na inne osoby, z którymi pracujemy
- dlaczego otwarta, asertywna komunikacja w sytuacjach stresowych jest bardzo ważna
Co będziemy ćwiczyć?
- uważność na rozpoznawanie źródeł i sygnałów stresu u siebie i innych
- trzeźwą ocenę sytuacji, na które możemy mieć wpływ i tych, na które wpływu nie mamy
- techniki radzenia sobie ze stresem – indywidualnie i w sytuacjach zespołowych
- asertywne komunikowanie stanów i potrzeb
Jak się zgłosić?
- obowiązują zapisy przez formularz (liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń)
- w przypadku pytań, kontakt pod mailem: anna.bieliz@instytutkultury.pl
Z kim będziemy pracować?
Spotkanie poprowadzi Urszula Andruszko – psycholożka, psychoterapeutka w trakcie szkolenia (IV rok kursu systemowo-psychodynamicznego Fundacja KONTEKST na Rzecz Rozwoju Psychoterapii i Terapii Rodzin). Na co dzień pracuje psychoterapeutycznie z młodzieżą, młodymi dorosłymi i rodzinami w Instytucie Pomocy Psychologicznej ITPB i Centrum Zdrowia Parkowa 10. Jest trenerką Pierwszej Pomocy Psychologicznej po szkoleniu przez International Medical Corps. Ukończyła Akademię Treningu Antydyskryminacyjnego organizowaną przez UP-DATE Stowarzyszenie na Rzecz Różnorodności Społecznej. Jej obszary zainteresowań to poczucie sprawczości, rozwój potraumatyczny, przeciwdziałanie dyskryminacji, feminizm i muzyka niezależna. Od wielu lat jest związana z życiem kulturalnym Wrocławia jako organizatorka i uczestniczka koncertów DIY, prowadzi audycję radiową w niezależnej stacji radiowej.
Do zobaczenia na wspólnym praktykowaniu!
Praktyki Kultury to cykl wydarzeń kompetencyjnych Wrocławskiego Instytutu Kultury wypełniony spotkaniami warsztatowymi, szkoleniowymi i treningowymi oraz innymi aktywnościami opartymi na samouczeniu się środowiska czy wymianie doświadczeń między osobami z różnorodnym dorobkiem i kompetencjami w polu kultury. Celem całorocznych aktywności jest przede wszystkim spotkanie się we wspólnej przestrzeni – tematów, wyzwań, problemów, interesujących czy zupełnie nowych i nieznanych nam, praktyczkom i praktykom kultury, zagadnień.
Dołącz do naszego profilu i grupy:
https://www.facebook.com/PraktykiKultury
https://www.facebook.com/groups/praktykikultury
Powrót do kalendarium