Menu

„W ciemności i w głuszy” – warsztaty świadomościowe z Fundacją Katarynka

„W ciemności i w głuszy” – warsztaty świadomościowe z Fundacją Katarynka

Prowadzący i prowadzące: Sandra Tworkowska i Witold Strugała oraz Anna Brzegowa-Jabczyk, Aleksandra Szalek-Palmowska i Daniela Puła 

Dzięki współpracy z Fundacją Katarynka zapraszamy na pierwsze bezpłatne warsztaty dotyczące potrzeb i funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami słuchu i wzroku, dla pracownic i pracowników wrocławskich instytucji oraz organizacji kultury. Warsztaty będą prowadzone przez ekspertów i ekspertki przez doświadczenie, dzięki czemu będzie to okazja, by „wejść w buty” osoby z niepełnosprawnością. 

Spotkanie odbędzie się 31 lipca między 12:00 a 16:00 w siedzibie Fundacji Katarynka – Pracowni Dostępnej Kultury na ul. Energetycznej 10A 

  • 12:00-14:00 – Blok I: W ciemności 

Podczas pierwszej części przeniesiemy się do świata osób niewidomych: Założymy opaskę na oczy i przekonamy się, jak to jest doświadczać rzeczywistości za pomocą dotyku. Wybierzemy się na spacer z laską i asystentem_ką. Poznamy niewidome osoby samorzecznicze, które pokażą nam podstawy savoire-vivre i podzielą się swoimi doświadczeniami. Nauczymy się przełamywać stereotypy i korzystać z inkluzywnego języka. 

Prowadząca i prowadzący:  

Sandra Tworkowska i Witold Strugała – osoby niewidome od urodzenia. Przedsiębiorcy, rodzice oraz posiadacze trzech psów. Zapaleni czytelnicy i wielbiciele dobrej kawy. Przygodę z edukacją ludzi zaczęli na Niewidzialnej Wystawie w Warszawie. Obecnie odwiedzają różne miejsca ze swoim autorskim projektem warsztatów.  

  • 14:00-16:00 – Blok II: W głuszy 

Podczas drugiej części przeniesiemy się do świata osób niesłyszących: Poznamy bliżej historię, podstawę savoire-vivre i kulturę osób Głuchych oraz słabosłyszących. Nauczymy się podstawowych znaków Polskiego Języka Migowego. Dowiemy się, jak można porozumiewać się z osobami niesłyszącymi, które na co dzień doświadczają problemów komunikacyjnych. Poznamy osoby samorzecznicze, które podzielą się swoimi doświadczeniami i opowiedzą o swojej codzienności. Przyjrzymy się urządzeniom pomagają niesłyszącym w codziennym funkcjonowaniu.  

Prowadzące: 

Anna Brzegowa-Jabczyk – przez wiele lat matka na pełny etat, czyli rehabilitantka, terapeutka i nauczycielka dla młodszego syna, który jest głuchym autystą. To dla niego ukończyła trzy stopniowy kurs Języka migowego. Od 17 lat związana ze środowiskiem osób z niepełnosprawnościami zwłaszcza w obrębie narządu słuchu. Pracowała z osobami Głuchymi i dla Głuchych. 

Aleksandra Szalek-Palmowska – przez ponad 14 lat pracowała w Polskim Związku Głuchych, tłumaczka i wykładowczyni języka migowego, asystentka osób niesłyszących. Posiada doświadczenie w prowadzeniu projektów skierowanych do osób Głuchych, w tłumaczeniu różnego rodzaju wydarzeń, projektów (np. Żywa Biblioteka), wykładów dla niesłyszących studentów na Dolnośląskiej Szkole Wyższej. Chętnie promuje i dzieli się wiedzą o języku migowym, życiu Głuchych i Kulturze Głuchych. 

Daniela Puła – absolwentka fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Działa w temacie poszerzania wiedzy o niedosłuchu. W 2022 roku brała udział w Study Session, organizowanym przez International Federation of Hard of Hearing Young People (IFHOHYP) oraz specjalny departament Rady Europy. Użytkowniczka dwóch aparatów słuchowych. 

  • kiedy: 31.07 (środa), godz. 12:00-16:00 
  • gdzie: Pracownia Dostępnej Kultury, ul. Energetyczna 10A 
  • dostępność: szczegółowe informacje o budynku – https://fundacjakatarynka.pl/kontakt/ / w pobliżu Pracowni znajdziecie liczne przystanki tramwajowe i autobusowe – ze względu na remont ulicy Powstańców Śląskich – sprawdźcie które z nich aktualnie kursują! 
  • zapisy: przez formularz: LINK
Powrót do kalendarium
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.