Menu

Wrocławskie “Nie-miejsca” – wykład Jacka Paśnika

Wrocławskie “Nie-miejsca” – wykład Jacka Paśnika

Zapraszamy na cykl otwartych spotkań w ramach III edycji Szkoły Sąsiedzkich Spacerów. Wydarzenia poświęcone będą działaniom lokalnym, miejskim narracjom, artystycznym interwencjom w przestrzeni miasta oraz różnym sposobom opowiadania o miejscach i społecznościach. To okazja do spotkania z osobami zajmującymi się kulturą, animacją, badaniem miasta i praktykami sąsiedzkimi, a także do wspólnej refleksji nad tym, jak twórczo i uważnie doświadczać miejskiej przestrzeni.

Czy w znajomych miejscach można jednocześnie czuć się osobliwie i obco? W hipermarketach, dworcach kolejowych, terminalach lotnisk, stadionach, poczekalniach, korytarzach czy zapleczach zdarza się bywać każdemu, jednak często trudno wydobyć ich indywidualną tożsamość. Są niemal identyczne, bezduszne i obłe, rzadko wzbudzają poczucie przynależności. „Nie-miejsca”, które w słynnym eseju opisał francuski etnolog i antropolog kulturowy Marc Augé, to zjawisko powszechne także w Polsce, a wraz z przemianami wynikającymi z procesu transformacji czy modernizacji kraju w pierwszych dekadach XXI wieku, zyskujące na znaczeniu i obrastające w fascynujące konteksty. O „nie-miejscach”, przestrzeniach liminalnych i innych zaułkach epoki ponowoczesnej – we Wrocławiu oraz innych zakątkach kraju – opowie pisarz i publicysta – Jacek Paśnik. 

Jacek Paśnik (ur. 1997 w Łodzi) – pisarz, publicysta. Ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. Publikował między innymi w „Popmodernie”, „Wizjach”, „Magazynie Pismo”. Od 2016 roku prowadzi facebookowy profil „Dzieci neo”. W 2022 roku zadebiutował powieścią „Dzieci” (W.A.B.). Od 2023 roku felietonista „Notatnika Literackiego”. W 2024 roku ukazała się jego druga powieść „Tak szybko się nie umiera” (W.A.B.). Wraz z Olgą Drendą prowadzi Audycję Drenda i Paśnik w Polskim Radiu Czwórka. 


Wydarzenie odbywa się w ramach III edycji Szkoły Sąsiedzkich Spacerów.

To część projektu Sztuka spacerowania – miasto jako przestrzeń twórcza, który łączy ideę spacerowania z praktykami sztuki sąsiedztwa i oddolnych działań artystycznych. To propozycja dla osób, które chcą eksperymentować z formą spaceru, pracować z lokalnymi historiami i tworzyć własne narracje o mieście. W ramach projektu przyglądamy się spacerowi jako narzędziu poznawania miasta, budowania relacji i twórczego działania. Działamy na styku praktyk artystycznych, działań lokalnych i pracy ze społecznościami. Program uwzględnia różne potrzeby uczestników i uczestniczek, w tym osób neuroróżnorodnych i osób z niepełnosprawnościami.

Powrót do kalendarium
Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera, jeżeli chcesz wiedzieć o nadchodzących wydarzeniach we Wrocławskim Instytucie Kultury!