Menu

Otwarta Czytelnia Zakładu #9: „Przedmowa do listu samobójczego”. Spotkanie z tłumaczem książki Karolem Porębą.

Otwarta Czytelnia Zakładu #9: „Przedmowa do listu samobójczego”. Spotkanie z tłumaczem książki Karolem Porębą.

Wrześniowa czytelnia to mikrorezydencja wydawnicza kwartalnika KONTENT, czasopisma krytycznoliterackiego, które prowadzi również serię wydawniczą, gdzie w lipcu tego roku ukazała się książka poetycka Amiri Baraki (LeRoi Jones) „Przedmowa do listu samobójczego w dwudziestu tomach” w tłumaczeniu Karola Poręby.

„Przedmowa do listu samobójczego…” to książka pęknięta i osierocona, rozbrzmiewa jak niezwykły synkopowy przedtakt, przyniesiony przez wiatr z odległego mostu przewieszonego nad rzeką Hudson – zapowiada balladę, ale grzęźnie zduszony gniewem, rezygnacją i „tym okropnym mętlikiem właściwym młodości”. To wierzchołek góry lodowej, zaczyn śniegowej kuli, która przetoczy się przez poezję amerykańską lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych.

Oczywiście możecie liczyć na pozycje wydane w serii kontentu, które pojawią się na naszej czarującej półeczce

Spotkanie poprowadzi redaktor magazynu ZAKŁAD, doktor, krytyk i historyk literatury Jakub Skurtys.

Wchodzicie za darmo!

Karol Poręba – Krytyk literacki, edytor i tłumacz. Redaktor prowadzący w Wydawnictwie Ossolineum, a także redaktor serii poetyckiej Wygłosy. Asystent w Zakładzie Edytorstwa Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Sekretarz redakcji „Czasopisma Zakładu Narodowego im. Ossolińskich” oraz redaktor afiliowany „Praktyki Teoretycznej”. Przygotował tomy Na dzień dzisiejszy. Antologia tekstów krytycznych o poezji Jerzego Jarniewicza (2022) oraz Rozbiór. Wiersze i poematy Joanny Oparek (2024; wraz z Jakubem Skurtysem). Tłumaczył wiersze Amiriego Baraki (LeRoia Jonesa), June Jordan i Edwina Morgana. Laureat Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Wydawnictwo KONTENT


Kwartalnik krytycznoliteracki, ukazujący się od czerwca 2017 roku w Krakowie. Czasopismo poświęcone jest głównie poezji najnowszej, ze szczególnym uwzględnieniem autorów urodzonych po roku 90. Jego cechą szczególną jest to, że każdy tekst literacki opublikowany w nim opatrzony jest komentarzem krytycznym.

Na łamach czasopisma publikowana jest poezja najnowsza, fragmenty prozy, szkice i eseje krytyczne, jak również recenzje i polemiki. Wśród autorów wymienić można Szymona Słomczyńskiego, Tomasza Bąka, Katarzynę Fetlińską, Adama Kaczanowskiego, Jacka Dehnela, Małgorzatę Lebdę, Dawida Mateusza, Agnieszkę Wolny-Hamkało, Julię Fiedorczuk czy Ilonę Witkowską zaś wśród krytyków Pawła Kaczmarskiego, Martę Koronkiewicz, Paulinę Małochleb, Jakuba Skurtysa czy Rafała Gawina. Oprócz uznanych twórców kwartalnik publikuje również wybrane propozycje wydawnicze debiutantów.

Powrót do kalendarium
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.