Pasażerowie na gapę – dzikie zwierzęta i wrocławska komunikacja miejska | Wykład rodzinny
Przed nami kolejne weekendowe spotkanie z Łukaszem Iwaniukiem, który opowiada najmłodszym o nie-ludzkich mieszkańcach Wrocławia. Tym razem będziemy poznawać ich związki z… komunikacją miejską!
Co wynika z przecinania się zwierzęcych i ludzkich szlaków? Dołączcie do nas i odkryjcie przykłady pokojowej koegzystencji komunikacyjnej, a także sytuacje konfliktowe na styku interesów. W sobotnie popołudnie posłuchamy o korytarzach migracji zwierząt, samochodach, autobusach, tramwajach i pociągach.
Bohaterami spotkania staną się między innymi:
- owady uwięzione w MPK (osy, chrabąszcze majowe itp.);
- dziki i sarny na szlakach komunikacyjnych, kuny przegryzające przewody w autach;
- ptaki i dobre przykłady chronienia ich przed kolizjami („antyptasie” zabezpieczenia w postaci specjalnych kropek na szybach);
- przejścia dla zwierząt, aparaty przelotowe dla nietoperzy i inne rozwiązania usprawniające komunikację miejsko-zwierzęcą.
Do udziału w wykładzie zapraszamy dzieci w wieku 8-13 lat wraz z opiekunami. Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy zakupić bilet w cenie 10 zł (wejście dla jednego dziecka oraz opiekunów).
O mniej znanych szlakach komunikacyjnych opowie Łukasz Iwaniuk – biolog–zoolog–chiropterolog (badacz nietoperzy). Absolwent Zakładu Ekologii Ptaków na UWr, nauczyciel i wychowawca (V LO i ASP „Jaskółka”, dawniej przez wiele lat w XII LO) oraz edukator. Autor kilku publikacji naukowych i popularno-naukowych poświęconych ochronie przyrody.