Menu

Praktyki Kultury. Rozmowy i wizyty „od zaplecza”: jak praktykujemy dostępność w kulturze?   

Praktyki Kultury. Rozmowy i wizyty „od zaplecza”: jak praktykujemy dostępność w kulturze?   

Po wakacjach wracamy z naszymi integrująco-inspiracyjnymi wycieczkami po wrocławskich organizacjach i instytucjach kultury! Tym razem zaglądamy do nowej siedziby Fundacji Katarynka, która od 14 lat działa na rzecz zwiększania dostępu do kultury osobom ze szczególnymi potrzebami, czyli do Pracowni Dostępnej Kultury.

O długiej i niełatwej drodze do znalezienia odpowiedniego, spełniającego (w większości) warunki dostępności miejsca opowiedzą Justyna Mańkowska i Magdalena Brumirska-Zielińska. Zajrzymy do wciąż urządzanych na potrzeby działalności organizacji pomieszczeń, m. in. pokoju wyciszenia oraz dowiemy się nieco więcej o rozwijanych w Pracowni działaniach z lokalną społecznością, które stanowią dla Katarynki nowy obszar aktywności.  

W drugiej części spotkania poznamy wrocławskie praktyki z różnych obszarów dostępności:  

  • Justyna Mańkowska z Fundacji Katarynka opowie o nowym kierunku działań organizacji, skupionym na dobrostanie i zdrowiu psychicznym osób uczestniczących w kulturze oraz pracowników i pracownic sektora, a także traktowaniu kultury jako obszarze poszukiwania ulgi i wytchnienia. 
  • Magdalena Weber z BWA Wrocław – Galerie Sztuki Współczesnej opowie o tworzeniu bezpieczniejszych i otwartych na szczególne, różnorodne potrzeby przestrzeni w oddziałach wrocławskich galerii BWA, a także o Żyjni oraz Palmiarni jako przestrzeniach wytchnienia oraz realizowanych w nich w tym celu działaniach. Podzieli się swoimi doświadczeniami z praca z językiem prostym i treściami wrażliwymi do wystaw. Na pewno usłyszymy też więcej o wdrażaniu tego doświadczenia w aktywnościach związanych z nową siedzibą. 
  • Marta Kurowska z Wrocławskiego Teatru Lalek opowie o swoich działaniach w zwiększaniu sprawczości odbiorców i odbiorczyń działań Teatru od najmłodszych lat oraz  włączaniu ich do współtworzenia wydarzeń, a także pracy z dziećmi oraz całymi rodzinami z osobami ze szczególnymi potrzebami, w których najważniejsze jest skoncentrowanie na kompetencjach, a nie „szczególności”. 

Po krótkich prezentacjach, zaprosimy uczestników i uczestniczki do swobodnej dyskusji, podczas której podzielą się swoimi dobrymi praktykami, ale też napotykanymi trudnościami i wyzwaniami. Zastanowimy się również wspólnie jak rozumiemy w swoich codziennych działaniach w kulturze dostępność.  

Co zobaczymy? 
  • nową, wciąż jeszcze tworzoną siedzibę pierwszej prawdziwie dostępnej organizacji pozarządowej – Pracownię Dostępnej Kultury, 
  • trzy wrocławskie praktyki pracy z obszarami dostępności w bardzo różnorodnych organizacjach i instytucjach, o profilach – interdyscyplinarnym, wystawienniczym i scenicznym 
Czego się dowiemy? 
  • jakie wyzwania niesie za sobą szukanie niemal w pełni dostępnej siedziby w obiektach, które już istnieją, 
  • na jakie pytania i jakie kroki powinna podjąć organizacja, która chce mieć dostępną siedzibę – w bardzo różnorodnych obszarach i otwartą na różne potrzeby,  
  • jakimi sposobami możemy tworzyć bezpieczniejsze przestrzenie w naszych miejscach działań, 
  • jak upodmiotawiać i oddawać sprawczość naszym odbiorcom i odbiorczyniom ze szczególnymi potrzebami, 
  • jak tworzyć dobrą, równościową atmosferę we współpracy z osobami ze szczególnymi potrzebami, 
  • jak kultura może być wsparciem dla osób w kryzysie zdrowia psychicznego, 
  • na co powinniśmy uważać przygotowując wydarzenia z treściami wrażliwymi i jak warto o tym komunikować, 
  • i dlaczego warto mówić o obszarach dostępności, a nie tylko o samej dostępności. 
Jak się zgłosić? 
  • wstęp na spotkanie jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona 
  • obowiązują zapisy przez formularz dostępny do 10.09: LINK
Kogo będziemy słuchać? 
Z Pracowni Dostępnej Kultury: 
  • Magda Brumirska-Zielińska – z wykształcenia dziennikarka i psycholożka, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego. Pracowała przy organizacji Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, W Strefie Kultury Wrocław odpowiadała za Wrocławski Program Wydawniczy i koordynowała procesy udostępniania programu dla osób z niepełnosprawnościami. W Fundacji Katarynka koordynuje projekty, pilotuje zlecenia, prowadzi szkolenia dla instytucji kultury, szkół i uczelni. Rozwija znajomość Polskiego Języka Migowego. Audytuje dostępność architektoniczną oraz komunikacyjno-informacyjną. 
  • Justyna Mańkowska – z wykształcenia dziennikarka, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego. Pomysłodawczyni  i inicjatorka Fundacji Katarynka. Twórczyni audiodeskrypcji filmowej  i teatralnej. Autorka poradników dostępnościowych i ekspertyz. Szkoli z zakresu dostępności, obsługi odbiorców z niepełnosprawnościami i audiodeskrypcji. Stawia na współpracę z innymi organizacjami pozarządowymi. Inicjatorka Wrocławskich Standardów Dostępności Kultury i Wydarzeń. Członkini Społecznej Rady przy Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich we Wrocławiu oraz Rady ds. Równego Traktowania powołanej przez Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka. W 2024 roku realizuje stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: „Czuj się dobrze w kulturze”. 
Z BWA Wrocław – Galerie Sztuki Współczesnej: 


Magdalena Weber – artystka, graficzka, animatorka kultury. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu kierunków Mediacja Sztuki oraz Grafika. Od 2018 roku związana w BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej. Zawsze blisko publiczności. Obecnie współtworzy dział edukacji, gdzie prowadzi rodzinne warsztaty oraz oprowadzania po wystawach. Od 2021 roku pełni funkcję koordynatorki dostępności w BWA Wrocław. 

Z Wrocławskiego Teatru Lalek: 

Marta Kurowska – teatrolożka, dramaturżka, pedagożka teatru. Koordynatorka dostępności, autorka audiodeskrypcji do spektakli. Absolwentka wiedzy o teatrze (UJ). Autorka i redaktorka p ublikacji, uczestniczka rezydencji badawczych i artystycznych. Prezeska i współzałożycielka Fundacji t:, realizuje autorskie projekty, m.in.: integracyjne warsztaty o sztuce „DZYŃ!”, Pracownię działań włączających „Teatr otwarty”, spektakl „Drzewo”, grany w języku polskim i PJM, sąsiedzki festiwal „Kinder majses. Opowieści dziecięce”, program „Teatr wrażliwy”. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie animacji i edukacji kulturalnej. 

Idea wizyt „od zaplecza” jest oparta na wspólnych tematycznych wycieczkach osób działających w kulturze. Podczas spotkań zwiedzamy daną przestrzeń w towarzystwie przyjmującego nas gospodarza lub gospodyni, zahaczając o miejsca mniej dostępne na co dzień. Słuchamy o historii obiektu, zmianach czy planach na przyszłość. Dzielimy się doświadczeniami, podglądamy dobre rozwiązania. Łączymy wiedzę i potencjały środowiska. Zapraszamy do zapisów wszystkie chętne i zainteresowane miejscami oraz tematami osoby działające w kulturze. Chcemy, by nasze wizyty stały się okazją do samouczenia, wymiany doświadczeń i sieciowania środowiska kultury. 

Do zobaczenia na wspólnym wizytowaniu! 


Praktyki Kultury to cykl wydarzeń kompetencyjnych Wrocławskiego Instytutu Kultury wypełniony spotkaniami warsztatowymi, szkoleniowymi, treningowymi oraz aktywnościami opartymi na samouczeniu się środowiska czy wymianie doświadczeń między osobami z różnorodnym dorobkiem i kompetencjami w polu kultury. Celem całorocznych aktywności jest przede wszystkim spotkanie się we wspólnej przestrzeni – tematów, wyzwań, problemów, interesujących czy zupełnie nowych i nieznanych nam, praktyczkom i praktykom kultury, zagadnień. 

Dołącz do naszego profilu i grupy: 

https://www.facebook.com/PraktykiKultury

https://www.facebook.com/groups/praktykikultury

Powrót do kalendarium
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.