Praktyki Kultury: Zapytaj mnie, zapytaj czy… mam pomysł. O kreatywności w zespołach w kulturze – warsztaty z Sylwią Hull-Wosiek
W kolejnym, powakacyjnym spotkaniu warsztatowym „Praktyk Kultury”, skupimy się na pracy z kreatywnością – własną oraz zespołów, w których na co dzień w środowisku kultury działamy. Rozbroimy sobie nasze wyobrażenia związane z byciem lub niebyciem osobą kreatywną, a także poznamy wiele praktycznych narzędzi do pobudzania twórczego myślenia.
Pourlopowy pik energii wykorzystamy, by poznać, zrozumieć i przećwiczyć proste i skuteczne techniki twórczego myślenia. 19 września spotkamy się z Sylwią Hull-Wosiek, ekspertką pracy projektowej w oparciu o procesy kreatywne, która podzieli się z nami metodami szytymi na miarę codziennej aktywności w kulturze. Porozmawiamy o rolach osób o odmiennych kompetencjach i zdolnościach twórczych w procesach kreatywnych, które mogą na różnych etapach wzmacniać lub osłabiać przeprowadzane działania – najważniejsze, by mieć tej różnorodności świadomość i potrafić ją rozpoznać oraz umiejętnie kierować dynamiką interakcji.
Wyjdziemy od zdefiniowania sobie kreatywności w kontekście pracy w kulturze – związanych z nią mitów i wyobrażeń o konieczności ciągłej oryginalności pomysłów. Poszukamy źródła częstych przekonań o braku wyobraźni oraz metodach na radzenie sobie z „twórczymi kryzysami”.
Największą część spotkania poświęcimy uruchamianiu i rozwijaniu technik twórczego myślenia, zarówno w kontekście pracy własnej, i przede wszystkim – pracy w zespołach. Prowadzenie procesów kreatywnych jest działaniem, które wymaga wiedzy i umiejętności, pozwalających na aktywne zaangażowanie zespołu, z którym pracujemy, w taki sposób, by dać każdemu przestrzeń na dołożenie do niego czegoś od siebie.
Nauczymy się generowania oryginalnych pomysłów i niestereotypowego podchodzenia do problemów. Dowiemy się jak kształtować w sobie nawyk szukania wielu rozwiązań, identyfikowania sedna problemu i nabywania odwagi we wprowadzaniu nietypowych metod oraz – popełnianiu błędów bez poczucia porażki! Poznamy skuteczne modele prowadzenia procesów kreatywnych w większych zespołach oraz sposoby na ich przygotowywanie, opanowywanie, wdrażanie, a także… oddawanie. Nauczymy się tworzyć przestrzeń do kreatywnej pracy – czy to merytorycznej, czy też produkcyjnej. Przygotujemy się do uruchomienia i rozwinięcia potencjału twórczego osób z naszych zespołów.
Spotkanie będzie poświęcone także dobrym praktykom zapraszania do procesów kreatywnych osób, które zazwyczaj nie stoją w pierwszych rzędach do wypowiadania się, a zespołowe burze mózgów kojarzą im się głównie z chaosem, stratą czasu i małą efektywnością powstających po nich pomysłów.
Czego się dowiemy?
- czym kreatywność jest, a czym nie,
- jakie są role w procesie kreatywnym i jak można z nimi pracować, by skutecznie przeprowadzić twórcze działanie z zespołem,
- skąd biorą się przekonania o tym, że ktoś jest kreatywny, a ktoś inny nie,
- jakie są etapy kreatywnego procesu i czemu zwątpienia, błędy czy porażki są w nim konieczne,
- jak przygotować dobre warunki do przeprowadzania procesów kreatywnych,
- jak aktywnie angażować w twórczy proces tych mniej zaangażowanych/zaangażowane,
- jakie są modele prowadzenia procesów kreatywnych i które można wykorzystać do codziennej pracy kulturze
Co będziemy ćwiczyć?
- wyrabianie nawyku szukania wielu rozwiązań, identyfikowania sedna problemu, wprowadzania zmian oraz oswojenia pomyłek,
- przygotowanie do uruchomienia i rozwinięcia potencjału twórczego swojego i naszych zespołów,
- metody kreatywne takie jak: piramida skojarzeń, prowokacja mentalna, analogie, technikę 635
Jak się zgłosić?
- obowiązują zapisy przez formularz ( LINK ) i opłata za warsztaty w wysokości 190 zł (dane do przelewu znajdziecie w potwierdzeniu zapisania się na warsztaty)
- w przypadku pytań, zapraszamy do kontaktu pod mailem: anna.bieliz@instytutkultury.pl
Z kim będziemy pracować?
Spotkanie poprowadzi Sylwia Hull-Wosiek – head of consulting Concordia Design, Creativity Thinking Designer. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w działaniach na tym polu. Jest certyfikowaną trenerką biznesu, konsultantką, pedagożką i coachem. Pracując w Concordia Design stworzyła autorską metodę Creativity Thinking, która jest efektem wieloletnich doświadczeń, refleksji i pracy projektowej w oparciu o techniki kreatywne, design thinking i praktykę HR. Projektując innowacyjne rozwiązania, produkty, doświadczenia, edukację, wykorzystuje rozmaite narzędzia diagnostyczne i rozwojowe dopasowane do celu procesów oraz zespołu, z jakim pracuje.
Do zobaczenia na wspólnym praktykowaniu!
Praktyki Kultury to cykl wydarzeń kompetencyjnych Wrocławskiego Instytutu Kultury wypełniony spotkaniami warsztatowymi, szkoleniowymi, treningowymi oraz aktywnościami opartymi na samouczeniu się środowiska czy wymianie doświadczeń między osobami z różnorodnym dorobkiem i kompetencjami w polu kultury. Celem całorocznych aktywności jest przede wszystkim spotkanie się we wspólnej przestrzeni – tematów, wyzwań, problemów, interesujących czy zupełnie nowych i nieznanych nam, praktyczkom i praktykom kultury zagadnień.
Dołącz do naszego profilu i grupy:
https://www.facebook.com/PraktykiKultury
https://www.facebook.com/groups/praktykikultury
Powrót do kalendarium