Mów i pisz do mnie prosto. O zrozumiałej i skutecznej komunikacji w kulturze – warsztaty z Martą Śleziak
W czerwcu popracujemy nad upraszczaniem! Pod doświadczonym okiem Marty Śleziak weźmiemy na warsztat komunikaty, które do swoich odbiorców i odbiorczyń przygotowujemy o naszych kulturalnych działaniach. Przyjrzymy się czy są one czytelne, zawierają kluczowe informacje i zachęcają do odwiedzenia naszych wystaw, spektakli, warsztatów i innych wydarzeń.
W kulturze zbyt prosto być nie może. Ambitne dzieła potrzebują przecież równie ambitnego języka – nasyconego synonimami, metaforami, związkami frazeologicznymi oraz oczywiście cytatami.
To wciąż aktualny pogląd czy już przestarzałe przyzwyczajenie?
Wydaje nam się, że jesteśmy gdzieś „pośrodku”. Mimo wielu dobrych praktyk, jakie wprowadzają do swoich broszur czy na strony z opisami instytucje i organizacje kultury, nie jest nam przecież łatwo pożegnać się ze zdaniami wielokrotnie złożonymi oraz pięknie brzmiącymi i licznymi w naszym polskim języku neologizmami.
Warsztaty 5 czerwca będą świetną okazją, by przyjrzeć się treściom, które produkujemy w kulturze – czy to w tekstach kuratorskich czy na naszych stronach i w social mediach. Pracująca od wielu lat nad skuteczną komunikacją z instytucjami, urzędami i firmami, Marta Śleziak, przybliży nam ideę i cele prostego języka. A także postara się poszukać z nami takich strategii komunikowania, by z jednej strony nie tracić na różnorodności naszej mowy oraz pisma, a z drugiej dbać o zrozumiałość, skuteczność i inkluzywność. Będziemy pracować na przykładach, dzielić się swoimi praktykami oraz z dystansem przyglądać się tekstom, które kierujemy do naszych odbiorców i odbiorczyń, a także współpracowników i współpracowniczek czy potencjalnych partnerów. Poświęcimy też uwagę wyzwaniom, które stawia przez nami współczesny, szybko zmieniający się język.




Dla kogo?
Zapraszamy praktyków i praktyczki kultury, aktywnych zawodowo we Wrocławiu i/lub na Dolnym Śląsku. Spotkanie skierowane jest przede wszystkim do osób menedżerskich, merytorycznych, promocyjnych – przedstawicielek i przedstawicieli NGO-sów oraz instytucji kultury, chcących z większą jasnością oraz skutecznością komunikować o realizowanych przez siebie wydarzeniach.
Uwaga! Przed zapisaniem się na warsztaty należy zapoznać się z Regulaminem rekrutacji do wydarzeń realizowanych w ramach cyklu „Praktyki Kultury”, którego organizatorem jest Wrocławski Instytut Kultury.
Prowadzenie: Marta Śleziak
Czego się dowiemy?
- czym jest (a czym nie jest) język prosty i czym różni się od języka łatwego (ETR),
- czym jest norma ISO i czego możemy się z niej nauczyć,
- czym jest etykieta językowa i dlaczego warto ją stosować w naszej komunikacji,
- na co zwracać uwagę chcąc stosować język inkluzywny i niedyskryminujący,
- jak internet zmienia nasze językowe praktyki,
- na czym polega metoda upraszczania tekstu opracowana przez Pracownię Prostej Polszczyzny Uniwersytetu Wrocławskiego.
Co będziemy ćwiczyć?
- rozpoznawanie komunikatów, które nadają się do uproszczenia,
- stosowanie prostego języka,
- tworzenie treści, które nie wykluczają nikogo z grona odbiorców i odbiorczyń,
- tworzenie treści, które są chętnie czytane, skuteczne i klarowne, a przy tym mają równe funkcje.
Jak się zgłosić?
- obowiązują zapisy przez formularz (liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń),
- przed zapisaniem się na warsztaty należy zapoznać się z Regulaminem rekrutacji do wydarzeń realizowanych w ramach cyklu „Praktyki Kultury”, którego organizatorem jest Wrocławski Instytut Kultury,
- w przypadku pytań, kontakt pod mailem: anna.bieliz@instytutkultury.pl.


Z kim będziemy pracować?
Spotkanie poprowadzi Marta Śleziak – adiunktka w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, członkini trzech pracowni: Pracowni Prostej Polszczyzny, Pracowni Polszczyzny Mówionej i Pracowni Badań nad Słowotwórstwem Nazw Żeńskich. Od kilku lat upraszcza komunikację firm, urzędów i instytucji. Przygotowuje raporty i rekomendacje, prowadzi szkolenia i warsztaty z efektywnej komunikacji. Jest także współautorką Słownika nazw żeńskich polszczyzny, popularyzatorką wiedzy o języku polskim, członkinią zespołu Telefonicznej Poradni Językowej i jurorką w Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego dla licealistów.
Do zobaczenia na wspólnym praktykowaniu!
Praktyki Kultury to cykl wydarzeń kompetencyjnych Wrocławskiego Instytutu Kultury wypełniony spotkaniami warsztatowymi, szkoleniowymi i treningowymi oraz innymi aktywnościami opartymi na samouczeniu się środowiska czy wymianie doświadczeń między osobami z różnorodnym dorobkiem i kompetencjami w polu kultury. Celem całorocznych aktywności jest przede wszystkim spotkanie się we wspólnej przestrzeni – tematów, wyzwań, problemów, interesujących czy zupełnie nowych i nieznanych nam, praktyczkom i praktykom kultury, zagadnień.

Dołącz do naszego profilu i grupy:
Powrót do kalendarium