Menu

Praktyki Kultury: Posłuchajmy, pozbierajmy – zachowajmy! O tworzeniu i prowadzeniu archiwów społecznych – warsztaty z Centrum Archiwistyki Społecznej (Adrianą Kapałą i Joanną Michałowską)  

Praktyki Kultury: Posłuchajmy, pozbierajmy – zachowajmy! O tworzeniu i prowadzeniu archiwów społecznych – warsztaty z Centrum Archiwistyki Społecznej (Adrianą Kapałą i Joanną Michałowską)  

Aktywności opierające się na rozpoznaniu lokalnej specyfiki i prowadzeniu „projektów tożsamościowych” w ostatnich latach zyskują w instytucjach i organizacjach kultury na popularności. Dzięki współpracy z Centrum Archiwistyki Społecznej będziemy mieć 21 listopada okazję, by uporządkować i poszerzyć wiedzę o profesjonalnym gromadzeniu materiałów archiwalnych, czy to o przeszłości naszych instytucji, organizacji, czy osiedla, na którym działamy czy też mikrohistorii mieszkańców i mieszkanek, którzy są naszymi odbiorcami i odbiorczyniami.  

Wspominki – przy wspólnym, dużym stole z rozsypanymi na nim zdjęciami czy na kanapach wsłuchując się w dźwiękowe świadectwa minionych czasów – w naszym budynku, na naszym osiedlu, w naszym mieście. Wiemy, że to jedna z ulubionych jesienno-zimowych aktywności. Czy to w instytucjach kultury i centrach aktywności lokalnej czy też siedzibach organizacji pozarządowych i rad osiedli. Zazwyczaj materiałów do budowania wokół tych opowieści innych aktywności mamy pod ręką sporo – przyniesionych od sąsiadki z kamienicy obok wycinków z gazet czy nagrań zgromadzonych podczas spacerów po kwartale w wiosenne weekendy.  

Problem pojawia się, gdy ilość nagromadzonych artefaktów zaczyna nas przytłaczać, a my nie wiemy co z nimi zrobić, by ocalić je od zniszczenia i zapomnienia. Zdjęcia zaczynają bleknąć, nagrania gubić się na kolejnych dyskach, a wycinki przypadkowo lądować w śmieciach… 21 listopada dzięki warsztatom ze specjalistkami, historyczkami i archiwistkami z Centrum Archiwistyki Społecznej – Adrianą Kapałą i Joanną Michałowską, dowiemy się jak profesjonalnie zorganizować sobie przygodę z gromadzeniem i porządkowaniem materiałów, które mogą stać się zaczątkiem prowadzonego przez nas archiwum społecznego. Poznamy narzędzia do digitalizowania i obróbki zgromadzonych materiałów, a także wiele przydatnych wskazówek, jak selekcjonować to, co do nas przychodzi – czasami w zdecydowanie zbyt dużym nakładzie, jak na nasze możliwości i potrzeby. 

Centrum Archiwistyki Społecznej to instytucja kultury, która powstała w 2020 roku z inicjatywy Fundacji Ośrodka KARTA i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego po to, by wspierać oddolny ruch archiwistyki społecznej. 

Osoby pracujące w CAS dzielą się wiedzą, inspirują i wspierają inicjatywy archiwistów i archiwistek społecznych z całej Polski. Pomagają tworzyć nowe archiwa społeczne, aby zachować jak najwięcej świadectw życia społecznego i trwale je zabezpieczyć. Wspólnie z prawie 800 archiwami społecznymi z całej Polski, rozbudzają zainteresowanie historią społeczną, aby móc lepiej rozumieć przeszłość i teraźniejszość. 

Czego się dowiemy? 
  • czym jest archiwistyka społeczna dziś 
  • jak zacząć przygodę z archiwistyką społeczną 
  • o czym pamiętać dokumentując losy swojej lokalnej społeczności czy miejsca, które jest nam bliskie 
  • jak nagrywać wywiady ze świadkami i świadkiniami historii 
  • jak zabezpieczać pozyskane materiały – zdjęcia, dokumenty, stare kroniki – cyfrowo i w oryginale 
  • jak dokonywać trudnych wyborów: pracować nad celami i strategią naszych archiwów 
  • jak opisywać swoje zbiory i prezentować je na portalu Zbiory Społeczne 
  • gdzie szukać wsparcia, z kim się konsultować, z jakimi specjalistami i specjalistkami współpracować przy tej działalności 
Jak się zgłosić? 
  • obowiązują zapisy przez formularz: LINK  (liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń) 
Z kim będziemy pracować? 

Spotkanie poprowadzą: 

  • Adriana Kapała – historyczka i archiwistka. Koordynatorka edukacji i historii mówionej w Centrum Archiwistyki Społecznej. Prowadzi szkolenia, koordynuje spotkania w instytucjach kultury, które są zainteresowane rozpoczęciem tworzenia/wspierania archiwów społecznych. Wcześniej pracowała w Fundacji Ośrodka KARTA, gdzie m.in. koordynowała projekty historii mówionej. Od roku 2022 pełni funkcję wiceprezeski Polskiego Towarzystwa Historii Mówionej. W ramach studiów w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych, Teologicznych i Artystycznych przygotowuje rozprawę doktorską dot. historii mówionej w archiwach społecznych. 
  • Joanna Michałowska – historyczka i archiwistka społeczna z kilkunastoletnim doświadczeniem. Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Przez wiele lat kierowała Archiwum Dokumentowym w Fundacji Ośrodka KARTA. W Centrum Archiwistyki Społecznej koordynuje współpracę z archiwami społecznymi, wspiera archiwistów merytorycznie i realizuje projekt „Na trwałe”. Prowadzi szkolenia, zwłaszcza dotyczące zakładania archiwum oraz opracowania i zabezpieczania zbiorów. Koordynuje również grupę ambasadorów archiwistyki społecznej i ich działania wokół sieciowania archiwów społecznych. 

Warsztaty współorganizowane z Centrum Archiwistyki Społecznej

Do zobaczenia na wspólnym praktykowaniu! 


Praktyki Kultury to cykl wydarzeń kompetencyjnych Wrocławskiego Instytutu Kultury wypełniony spotkaniami warsztatowymi, szkoleniowymi i treningowymi oraz innymi aktywnościami opartymi na samouczeniu się środowiska czy wymianie doświadczeń między osobami z różnorodnym dorobkiem i kompetencjami w polu kultury. Celem całorocznych aktywności jest przede wszystkim spotkanie się we wspólnej przestrzeni – tematów, wyzwań, problemów, interesujących czy zupełnie nowych i nieznanych nam, praktyczkom i praktykom kultury, zagadnień. 

Dołącz do naszego profilu i grupy: 

https://www.facebook.com/PraktykiKultury

https://www.facebook.com/groups/praktykikultury

Powrót do kalendarium
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.