Menu

Praktyki Kultury: A może AI mi pomoże? O narzędziach sztucznej inteligencji w kulturze – warsztaty z Filipem Jędruchem 

Praktyki Kultury: A może AI mi pomoże? O narzędziach sztucznej inteligencji w kulturze – warsztaty z Filipem Jędruchem 

Pod koniec kwietnia spotkamy się na kolejnych bezpłatnych warsztatach w siedzibie Wrocławskiego Instytutu Kultury. Tym razem przyjrzymy się generatywnej sztucznej inteligencji i rozważymy jej potencjał do wykorzystania w naszej codziennej pracy w kulturze.  


Wiele i wielu z nas już tak naprawdę z pomocy generatywnej sztucznej inteligencji korzysta, ale nie do końca zdaje sobie z tego sprawę. Skąd więc wszystkie nasze strachy przed większym zaprzyjaźnieniem się z nią? A może za mało się jeszcze znamy i potrzebujemy większego oswojenia, hm? Tak nam się właśnie wydaje, dlatego z pomocą Filipa Jędrucha uporządkujemy sobie wiedzę o nowych technologiach opartych na AI, ich szansach, zagrożeniach, potencjale i rozsądnym zastosowaniu do ułatwiania sobie pracy oraz wspierania naszego codziennego działania. Poćwiczymy umiejętności korzystania z modeli generatywnych, by efektywnie z AI współpracować. Poznamy też kilka istotnych do zrozumienia tych modeli pojęć, które pozwolą nam na doskonalenie naszych cyfrowych kompetencji. Zastanowimy się również wspólnie nad tym, gdzie AI już jest – w pracy, życiu prywatnym, rozrywce, a gdzie niekoniecznie powinna być mile widziana. 

Będzie też sporo czasu na praktykę! W bezpiecznych warunkach, wspólnie uściśniemy dłoń kilku mniej i bardziej znanym aplikacjom. Przedstawimy Wam ciekawe i łatwe do zastosowania w pracy z np. czasem, tekstem, dźwiękiem czy obrazem rozwiązania oraz porozmawiamy o potrzebach w sektorze. Bez wstydu czy niepokoju, a z ciekawością i jasnymi odpowiedziami na pytania.  

dostępność: szczegółowe informacje o budynku –https://instytutkultury.pl/deklaracja-dostepnosci// w pobliżu Barbary znajdziecie liczne przystanki tramwajowe (linie 3, 5, 6, 7, 10, 11, 12, 13, 17, 18, 20) i autobusowe (linie K, 110, 602) 
ZAPISY ZAMKNIĘTE!

uwagi: na warsztatach będziemy korzystać z komputerów – zabierzcie je ze sobą!


Czego się dowiemy? 
  • dlaczego warto śledzić nowinki technologiczne 
  • jakie rozwiązania z wykorzystaniem AI możemy wdrożyć w codzienne życie, by oszczędzić czas w pracy lub usprawnić nasze działania 
  • o co chodzi w uczeniu maszynowym czy promptowaniu i dlaczego musimy uważać na halucynacje 
  • jak podkręcać naszą kreatywność dzięki AI 
  • czego lepiej nie robić korzystając ze AI 
  • jak być cyfrowo odpowiedzialną i odpowiedzialnym 

Co będziemy ćwiczyć? 
  • identyfikowanie w kulturze zadań, które mogą zostać zautomatyzowane 
  • rozmowy z czatami i uzyskiwanie od nich pożądanych odpowiedzi 
  • analizowanie i przetwarzanie odpowiednich danych, które możemy używać do uczenia maszynowego 
  • naszą ciekawość  i otwartość na nietypowe rozwiązania proponowane nam przez maszyny 

Jak się zgłosić? 
  • wstęp na warsztaty jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona 
  • obowiązują zapisy przez formularz dostępny do 23.04 
  • każdy uczestnik i uczestniczka proszeni będą o zabranie ze sobą komputera 
  • w przypadku pytań, kontakt pod mailem: anna.bieliz@instytutkultury.pl  

Z kim będziemy pracować? 


Spotkanie poprowadzi Filip Jędruch – dziennikarz radiowy i specjalista ds. komunikacji oraz nowych technologii w organizacjach pozarządowych. Filip od dawna „oddziela ziarna od plew” i z eksperckim zespołem Sektora 3.0 (FRSI i PAFW), przygląda się wszelkim nowinkom na dynamicznym, pełnym wzlotów i upadków, rynku aplikacji. Działał jako koordynator ogólnopolskiej Sieci Mobilnych Doradców, obecnie jest redaktorem bloga i prowadzącym podcasty. Fan opowiadania historii, lokalny animator kultury. Więcej o Sektorze 3.0: WWW, IG, FB 


Do zobaczenia na wspólnym praktykowaniu! 


Praktyki Kultury to cykl wydarzeń kompetencyjnych Wrocławskiego Instytutu Kultury wypełniony spotkaniami warsztatowymi, szkoleniowymi, treningowymi oraz aktywnościami opartymi na samouczeniu się środowiska czy wymianie doświadczeń między osobami z różnorodnym dorobkiem i kompetencjami w polu kultury. Celem całorocznych aktywności jest przede wszystkim spotkanie się we wspólnej przestrzeni – tematów, wyzwań, problemów, interesujących czy zupełnie nowych i nieznanych nam, praktyczkom i praktykom kultury zagadnień. 

Dołącz do naszego profilu i grupy na Facebooku

Powrót do kalendarium
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.