Menu

Praktyki Kultury. Rozmowy i wizyty „od zaplecza”: jak komunikujemy w kulturze?   

Praktyki Kultury. Rozmowy i wizyty „od zaplecza”: jak komunikujemy w kulturze?   

Latem wspólnie zajrzymy do wrocławskich instytucji kultury!  

UWAGA – ZAPISY ZAMKNIĘTE

Idea wizyt „od zaplecza” jest oparta na wspólnych tematycznych wycieczkach osób działających w kulturze. Podczas spotkań zwiedzamy daną przestrzeń w towarzystwie przyjmującego nas gospodarza lub gospodyni, zahaczając o miejsca mniej dostępne na co dzień. Słuchamy o historii obiektu, zmianach czy planach na przyszłość. Dzielimy się doświadczeniami, podglądamy dobre rozwiązania. Łączymy wiedzę i potencjały środowiska. Zapraszamy do zapisów wszystkie chętne i zainteresowane miejscami oraz tematami osoby działające w kulturze. 

Pierwsza wyprawa może wydawać się daleka, ale to tylko pozory! Od kiedy na Nowy Dwór kursują tramwaje, z centrum łączy „krzyżówkę” Strzegomskiej nowa ścieżka rowerowa, a Centrum Kultury Nowy Pafawag przeszło lifting i zaprasza na wiele nowych wydarzeń – nic tylko eksplorować zachód miasta! 


W czerwcowe popołudnie, pod przewodnictwem Elwiry Szwedo-Mazurkiewicz oraz Anny Lewińskiej, zwiedzimy budynek CK Nowy Pafawag. Zajrzymy za kulisy sceny widowiskowej, zobaczymy, jak zorganizowana jest część biurowa, a także poznamy udoskonalenia infrastruktury, które pojawiły się w ostatnich kilku miesiącach. Może uda nam się zainspirować jakimś rozwiązaniem i wprowadzić je do swojej instytucji czy organizacji? 

W drugiej części spotkania pochylimy się nad tematem brandingu w kulturze.  

Nasz gospodarz – dawne Centrum Kultury Wrocław-Zachód, jest świeżo po rebrandingu. W trakcie prezentacji dowiemy się więcej o procesie, w efekcie którego pojawiła się nowa nazwa, identyfikacja i sposób komunikacji nawiązujące do dawnego Domu Kultury Pafawag. Michał Weksler jako reprezentant Fundacji Proces, realizującej „Bike Days. Festiwal Filmów Rowerowych”, opowie o identyfikacji inicjatywy czerpiącej nie tylko w warstwie wizualnej, ale i w całej komunikacji wydarzenia z kultury rowerowej (wideo, wlepki, inne gadżety). Kuba Żary z Wrocławskiego Instytutu Kultury  – miejsca, które w 2022 roku dało się „poznać na nowo” – jako wydzielona ze Strefy Kultury Wrocław instytucja – opowie o nowej tożsamości organizacji i odświeżonym sposobie mówienia o sobie. Te trzy przykłady reprezentują nie tylko branding „od zera” (Bike Days), branding bazujący na doświadczeniu innej instytucji (WIK) i rebranding (Nowy Pafawag), ale również różnego rodzaju podmioty działające we wrocławskiej kulturze. 

Po krótkich prezentacjach, zaprosimy uczestników i uczestniczki do dyskusji. Mamy nadzieję, że będzie to dobra okazja do wymiany naszych praktyk i doświadczeń, a także omówienia potencjalnych wyzwań i trudności.  

 • UWAGA! Wszystkie rowerowe osoby zapraszamy do wspólnego, kulturalnego peletonu spod Kina Nowe Horyzonty do CK Nowy Pafawag – startujemy o 13:30.   

Co zobaczymy? 
 • biura, magazyny, sanitariaty, schowki czy zaplecza Centrum Kultury Nowy Pafawag 
 • trzy wrocławskie przykłady na branding w kulturze  
Czego się dowiemy? 
 • skąd w zespole CKNP pomysł na częściowy powrót do dawnej nazwy: Centrum Kultury Pafawag 
 • jak wyglądały i na czym polegały trzy procesy tworzenia brandingu – festiwalu, osiedlowego centrum kultury i ogólnomiejskiej instytucji kultury 
 • z osobami z jakich branż współpracował każdy z zespołów i z czyjego wsparcia korzystał 
 • jakie mamy wyzwania, jakie trudności, a jakie ciekawe i warte chwalenia się zjawiska w komunikacji w kulturze we Wrocławiu 
Jak się zgłosić? 
 • wstęp na spotkanie jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona 
 • obowiązują zapisy przez formularz dostępny do 4.06 
 • w przypadku pytań – kontakt pod mailem: anna.bieliz@instytutkultury.pl  
   

Kogo będziemy słuchać? 
Z Centrum Kultury Nowy Pafawag: 
 • Elwirę Szwedo-Mazurkiewicz – animatorka kultury, absolwentka socjologii o specjalności animacja kultury UMCS w Lublinie oraz reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży na wrocławskiej PWST. W latach 2002-12 pracowała w Centrum Kultury Wrocław-Zachód jako animatorka działań kulturalnych i instruktorka teatralna, powołując do życia dwa teatry: Proscenium/Stworzywo oraz Piątą Ścianę. W latach 2012-22 była prezeską Kilo Kultury Fundacji. Od 2013 roku była kierowniczką projektu „Prowadzenie działalności kulturalnej przy ul. Jagiellończyka 10a”, znanego bardziej jako ośrodek Kontury Kultury na wrocławskim Nadodrzu. W listopadzie 2022 roku „wróciła” do Centrum Kultury Wrocław-Zachód – tym razem jako dyrektor tej instytucji. Od początków swojej działalności zajmuje się teatrem oraz prowadzi warsztaty i zajęcia dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów.  
 • Annę Lewińską – animatorka kultury, badaczka terenowa, absolwentka kulturoznawstwa, filolożka słowiańska, prezeska Fundacji Ważka.  Interesuje się mikro historiami związanymi z osiedlami, małymi miasteczkami i wsiami Dolnego Śląska, historiami życia i tożsamością współczesnych dolnoślązaków. Archiwistka społeczna, twórczyni AS-ów: Dolnośląskie Archiwum Społeczne, Leśnickie Archiwum Społeczne, konsultantka z zakresu tworzenia archiwów społecznych. Współautorka płyt z muzyką tradycyjną, zeszytów ćwiczeń z zakresu edukacji regionalnej, gier i przewodników związanych z lokalnym dziedzictwem. Od 2018 r. pracuje we wrocławskich instytucjach kultury, gdzie aktywnie działa na rzecz osiedlowej społeczności lokalnej. Stypendystka Prezydenta Wrocławia z dziedziny upowszechniania kultury.  

Z Festiwalu Filmów Rowerowych Bike Days: 
 • Michała Wekslera – od ponad 14 lat związany ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty, jeden z założycieli i pomysłodawców Bike Days – Międzynarodowego Festiwalu Filmów Rowerowych, gdzie również od samego początku, realizuje swoje zamiłowanie do wyszukiwania filmów o tematyce rowerowej. W ramach swojej pracy zawodowej pełni funkcję Kierownika ds. Marketingu. Tworzy strategie marketingowe największego festiwalu filmowego w Polsce – Nowe Horyzonty, a także American Film Festivalu, i Kina Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Praca w kulturze nauczyła go przede wszystkim kreatywności i umiejętności „kombinowania” – to te dwa istotne czynniki, łącząc się, dają wachlarz możliwości w promocji. JZ wykształcenia Historyk Sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim i podyplomowo Manager Kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.  

Z Wrocławskiego Instytutu Kultury:
 • Kuba Żary – specjalista ds. komunikacji, kurator działań artystycznych. Kierownik działu komunikacji i promocji Wrocławskiego Instytutu Kultury, wcześniej m.in. koordynator działań promocyjnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i Strefy Kultury Wrocław, rzecznik licznych wydarzeń kulturalnych. Redaktor naczelny „Wrocławskiego Niezbędnika Kulturalnego”, współpracownik magazynu „Contemporary Lynx”, były redaktor naczelny serwisu kulturalnego G-punkt.pl i Szef Muzyczny Radia LUZ. Kurator wystaw i projektów artystycznych poświęconych w szczególności problematyce miejskiej (realizowanych m.in. w Muzeum Współczesnym Wrocław, BWA Wrocław, Muzeum Architektury, TIFF Center, ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury). Członek rady programowej Festiwalu Filmów o Mieście i Architekturze MIASTOmovie oraz rady artystycznej Wrocławskiej Fundacji Filmowej. 

Chcemy, by nasze  wizyty stały się okazją do samouczenia, wymiany doświadczeń i sieciowania wrocławskiego środowiska kultury. 

Do zobaczenia na wspólnym praktykowaniu! Praktyki Kultury to cykl wydarzeń kompetencyjnych Wrocławskiego Instytutu Kultury wypełniony spotkaniami warsztatowymi, szkoleniowymi, treningowymi oraz aktywnościami opartymi na samouczeniu się środowiska czy wymianie doświadczeń między osobami z różnorodnym dorobkiem i kompetencjami w polu kultury. Celem całorocznych aktywności jest przede wszystkim spotkanie się we wspólnej przestrzeni – tematów, wyzwań, problemów, interesujących czy zupełnie nowych i nieznanych nam, praktyczkom i praktykom kultury, zagadnień. 

Dołącz do naszego profilu i grupy: 

https://www.facebook.com/PraktykiKultury

https://www.facebook.com/groups/praktykikultury

Powrót do kalendarium
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.