Praktyki Kultury: Rozmowy i wizyty „od zaplecza” – o prywatnych instytucjach sztuki
W Dniu Działacza i Działaczki Kultury spotkamy się na drugiej w tym roku integrująco-inspiracyjnej wizycie dla praktyczek i praktyków kultury!
Zajrzymy do jednej z najmłodszych wrocławskich lokalizacji dla kultury i sztuki – usytuowanej w samym Rynku siedzibie Krupa Art Foundation. Zwiedzanie odnowionych wnętrz kamienicy, która dawniej była siedzibą Dresdner Banku i domu handlowego Pod Złotym Pucharem, będzie dla nas okazją, by lepiej poznać lokalne prywatne instytucje sztuki współczesnej, które zajmują się nie tylko budowaniem kolekcji, lecz także jej prezentowaniem, edukacją, popularyzacją i promocją sztuk wizualnych oraz jej twórczyń i twórców.
Dowiemy się więcej o trzech wrocławskich prywatnych instytucjach sztuki współczesnej: Krupa Art Foundation, Fundacji OP ENHEIM i FOLTA Foundation | Collection. Posłuchamy o historii każdego z podmiotów, drodze do obecnej działalności, przyjmowanych strategiach oraz współpracy z innymi organizacjami, instytucjami czy samorządem oraz biznesem. Porozmawiamy też o specyfice odbiorców i odbiorczyń każdego z miejsc:
- Katarzyna Młyńczak-Sachs z Krupa Art Foundation przybliży nam nie tylko historię samego miejsca – siedziby KAF oraz wieloletniego remontu kamienicy, lecz także opowie o przestrzeniach współpracy z młodymi osobami twórczymi, działaniach z nowymi mediami oraz tworzeniem programu rodzinnego, a dodatkowo dowiemy się więcej o samej kolekcji oraz działaniach wokół niej,
- Magdalena Musiał z Fundacji OP ENHEIM, która jako pierwsza przecierała wrocławskie szlaki prywatnej instytucji, która ulokowała się w zabytkowej przestrzeni, oferowała wiele aktywności edukacyjnych dla osób twórczych i środowiska oraz wspierała budowanie nowych widzek i widzów sztuki współczesnej w naszym mieście, opowie o zmianach w strategii działania, a także aktywnościach, które pozwalają na tak długi rozwój miejsca i ciągłą zmianę jego funkcji,
- Kama Wróbel z FOLTA Foundation | Collection przedstawi nam o budowanej przez lata kolekcji, która już wkrótce, bo wiosną 2026 roku, znajdzie swoje miejsce w nowej, dedykowanej przestrzeni we Wrocławiu, funkcjonującej jako prywatne muzeum, w którym realizowane będą tu wydarzenia i wystawy problemowe.
Po krótkich prezentacjach głównych założeń każdej z fundacji, zaprosimy przedstawicielki instytucji do dyskusji, w której podzielą się z prowadzącą ją Anną Bieliz oraz wszystkimi biorącymi udział w wydarzeniu osobami: wyzwaniami, dylematami, kierunkami na przyszłość. Mamy nadzieję, że uda nam się poznać lepiej te stosunkowo nowe, działające prężnie i oddziałujące na rozwój kultury w naszym mieście podmioty oraz znaleźć pole do wspólnej aktywności w przyszłości!





Co zobaczymy?
- wszystkie piętra i pomieszczenia zabytkowej odnowionej kamienicy w Rynku, która od ponad roku pełni funkcję przestrzeni do działalności Krupa Art Foundation,
- jakie aktywności prowadzą wrocławskie prywatne instytucje sztuki współczesnej
Czego się dowiemy?
- czym są prywatne instytucje sztuki współczesnej i jakie typy aktywności prowadzą,
- jak między sobą różnią się poszczególne fundacje, a jakie mają cechy wspólne,
- jaki wpływ na zmianę kulturalnego krajobrazu Wrocławia mają Krupa Art Foundation, Fundacja OP ENHEIM i FOLTA Foundation | Collection,
- jakie edukacyjne działania prowadzą dla środowiska i rynku te trzy podmioty,
- jakie strategie i plany na przyszłość ma każda z fundacji oraz jej fundatorzy i fundatorki
Jak się zgłosić?
- wstęp na spotkanie jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona
- obowiązują zapisy przez formularz rejestracyjny dostępny do 28.05
- w przypadku pytań – kontakt pod mailem: anna.bieliz@instytutkultury.pl
Kogo będziemy słuchać?

Z Krupa Art Foundation:
- Katarzyna Młyńczak-Sachs – menedżerka kultury, doradczyni w obszarze sztuki, zaangażowana we wspieranie młodych talentów. Z wykształcenia politolożka, jej wieloletnia pasja do sztuki zaprowadziła ją na ścieżkę zawodową w sektorze kultury — najpierw w Fundacji Art Transparent, a później do Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Od 2019 roku kieruje wrocławską Krupa Art Foundation (KAF) — prywatną instytucją kultury, która wspiera młodych artystów poprzez inicjatywy takie jak KAF Young Art Prize oraz rozwijającą się kolekcję sztuki współczesnej. Kolekcja KAF koncentruje się na twórcach z Europy Środkowo-Wschodniej, pozostając jednocześnie otwartą na nowe i eksperymentalne głosy. Współtwórczyni programu ART PARTNER — innowacyjnej inicjatywy łączącej świat sztuki i biznesu poprzez wprowadzanie sztuki do przestrzeni biurowych i codziennego życia zawodowego.
Z Fundacji OP ENHEIM:
- Magdalena Musiał – menadżerka kultury, historyczka sztuki i edukatorka muzealna, od kwietnia 20025 roku dyrektorka Domu dla Kultury OP ENHEIM. Przez 9 lat pracowała w ossolińskim Muzeum Pana Tadeusza, w którym najpierw tworzyła Dział Edukacji, a potem nim kierowała, a od 2022 roku pełniła funkcję wicedyrektorki Ossolineum ds. Muzeum Pana Tadeusza. Wcześniej przez kilkanaście lat związana z Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Koordynatorka i współrealizatorka wielu projektów kulturalnych, w tym realizowanego od 2019 do 2024 roku cyklu szkoleń dla kadr kultury z mniejszych miejscowości. Współtwórczyni Forum Edukatorów Muzealnych, współorganizatorka Letnich Interdyscyplinarnych Spotkań Akademickich organizowanych od 2002 roku na Dolnym Śląsku.
Z FOLTA Foundation Collection:
- Kama Wróbel – kuratorka, krytyczka i autorka tekstów z obszaru sztuki. Absolwentka Instytutu Historii Sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. Specjalizuje się w analizie rynku sztuki, zarządzaniu prywatnymi instytucjami i kolekcjami sztuki, w tym również artist’s estate i studio management. Pomysłodawczyni projektu mentoringowego dla młodych artystów_ek OP_YOUNG. Współpracowała z wieloma instytucjami kulturalnymi. Jest także edukatorką – od 2013 roku prowadzi kursy szkoleniowe dla artystów_ek, wykłady na uczelniach artystycznych, konsultacje karier oraz indywidualny artist management i studio management. Autorka artystycznego newslettera ArtMorning. Aktywnie angażuje się w różnorodne projekty kulturalne i wydawnicze. Członkini DTZSP. W latach 2018–2024 roku dyrektor OP ENHEIM i prezes fundacji. Aktualnie związana z prywatną kolekcją sztuki – FOLTA Collection.

Idea wizyt „od zaplecza” jest oparta na wspólnych tematycznych wycieczkach osób działających w kulturze. Podczas spotkań zwiedzamy daną przestrzeń w towarzystwie przyjmującego nas gospodarza lub gospodyni, zahaczając o miejsca mniej dostępne na co dzień. Słuchamy o historii obiektu, zmianach czy planach na przyszłość. Dzielimy się doświadczeniami, podglądamy dobre rozwiązania. Łączymy wiedzę i potencjały środowiska. Zapraszamy do zapisów wszystkie chętne i zainteresowane miejscami oraz tematami osoby działające w kulturze. Chcemy, by nasze wizyty stały się okazją do samouczenia, wymiany doświadczeń i sieciowania środowiska kultury.
Do zobaczenia na wspólnym wizytowaniu!
Praktyki Kultury to cykl wydarzeń kompetencyjnych Wrocławskiego Instytutu Kultury wypełniony spotkaniami warsztatowymi, szkoleniowymi i treningowymi oraz innymi aktywnościami opartymi na samouczeniu się środowiska czy wymianie doświadczeń między osobami z różnorodnym dorobkiem i kompetencjami w polu kultury. Celem całorocznych aktywności jest przede wszystkim spotkanie się we wspólnej przestrzeni – tematów, wyzwań, problemów, interesujących czy zupełnie nowych i nieznanych nam, praktyczkom i praktykom kultury, zagadnień.

Dołącz do naszego profilu i grupy:
Powrót do kalendarium