Menu

Przemysł domowy – kreatywne warsztaty ze Stancą Soare

Przemysł domowy – kreatywne warsztaty ze Stancą Soare

Drugie spotkanie serii bezpłatnych kreatywnych warsztatów, które poprowadzi rumuńska artystka, Stanca Soare. Artystka zaprasza do wspólnych poszukiwań przydatnych pozostałości w najbliższym otoczeniu. Badając kształty, faktury i cechy przedmiotów, nadamy naszym znaleziskom nowe funkcje.

30 maja zaprezentujemy zapomniane lub rzadko używane materiały, które z sentymentem zbieramy w domu latami. Mogą to być dziergane skarpetki babci, połamane drewniane koło od pługa wujka, cokolwiek znajomego. Zastanowimy się nad technikami powstawania tych rzeczy i ich pierwotnym funkcjom.

Czeka nas też wspólny spacer, podczas którego wcielimy się w rolę „łowców”. Będziemy poszukiwać cennych zdobyczy użytku codziennego, zwracając szczególną uwagę na ich konstrukcję i strukturę. Zajrzymy m.in. na podwórka, w okolice osiedlowych śmietników i do second-handów. Patrząc na łupy okiem rzemieślnika przeprowadzimy burzę mózgów na temat tego, jak każdy indywidualny kształt i materiał może znaleźć zastosowanie w ostatecznej prezentacji pracy grupowej.

Przemysł domowy

Stanca Soare przyjedzie do Wrocławia na miesięczną rezydencję, podczas której 23, 30 maja i 6, 13 i 17 czerwca przeprowadzi serię bezpłatnych spotkań kreatywnych. Podczas swojego pobytu chce skupić się na temacie przemysłu domowego – pojęcia przeciwstawnego do rzemiosła, które zostało opisane przez Zaharię Floricę, założycielkę Muzeum Tekstyliów w rumuńskim mieście Băița. Według niej przemysł domowy oznacza przedmioty przetwarzane przez członków jednego domu, z podstawowych zasobów znalezionych w obszarze gospodarstwa domowego.


Na spotkania, które odbędą się 23, 30 maja i 6,13 czerwca obowiązują zapisy przez formularz. Warsztaty odbywać będą się w języku angielskim (w razie potrzeby zapewniamy tłumaczenie)

MagiC Carpets 

Stanca Soare zaproszona została do Wrocławia na rezydencję artystyczną w ramach platformy MagiC Carpets współfinansowanej przez program Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”. Więcej o twórczości artystki przeczytasz TUTAJ

Powrót do kalendarium
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.