Ekspozycja na kolor. 2025 Rok Niebieski – wykład i spotkanie
Zapraszamy na przesycony błękitem wykład i zupełnie lazurowe spotkanie autorskie z Patrycją Mastej i Magdaleną Skowrońską!
Projekt artystyczno-badawczy „Ekspozycja na kolor” łączy świat psychologii i sztuki. Od 2020 roku jego autorki zanurzają się w świat monochromatycznych doświadczeń, tworząc działania i przestrzenie interaktywnych wystaw oraz scenografii. Barwy spektrum stanowią w nich bramę do pogłębionych wymiarów czucia: każdy kolor przemawia własnym językiem częstotliwości i energii, który poddawany jest wnikliwej analizie naukowo-artystycznej.
– Rok 2025 obwieszczamy czasem barwy niebieskiej otwierającej przed nami przestrzenie nieskończonej głębi – mówią Patrycja Master i Magdalena Skowrońska. – W tym okresie badamy jakości niebieskiego związane z autentyczną komunikacją, szczerością i twórczością wypływającą z prawdy wewnętrznej. Eksplorujemy przestrzeń/eter, a wraz z nim nieskończoną naturę dźwięku i wibracji.
Swój projekt twórczynie opierają na założeniu, że barwy nie ograniczają się wyłącznie do kodowania widzenia w sposób deterministyczny, lecz przekraczając granice wzroku, aktywują całe spektrum zmysłowego doświadczenia. Kolory, wibrując na swojej unikalnej długości fali, poruszają w odbiorcy najsubtelniejsze receptory, które wpływają na stany emocjonalne, procesy poznawcze i funkcje fizjologiczne organizmu.

O autorkach:
Patrycja Mastej – artystka, malarka i projektantka. Adiunktka na Wydziale AW,W i S w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Działa aktywnie na polu sztuki współczesnej i designu. Jest współlaureatką nagrody kulturalnej Gazety Wyborczej wARTo z 2009 roku za projekt Interaktywny Plac Zabaw (produkcji Centrum Sztuki WRO). Projektowała m.in. dla Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Razem z architektem Mikołajem Smoleńskim stworzyła projekt Wielkoformatowej Mozaiki Naściennych nagrodzony I miejscem przez magazyn Architektura Business „Kolor w Architekturze 2013”. Kreuje wielkoformatowe panoramy wraz z zestawami ruchomych, magnetycznych obrazów. W 2012 zainicjowała w Muzeum Współczesnego Wrocław, cykl wystaw interaktywnych pt. Samoobsługowe Muzeum w ramach którego razem z Magdaleną Skowrońską co roku do 2024 r tworzyła nowe instalacje. Ich ostatni projekt rozpoczęty w MWW pt. „Spektrum Światła. Ekspozycja na kolor.”, to seria sensualnych interaktywnych scenografii pozwalających, doświadczać jakości poszczególnych braw. Równolegle realizuje cyklicznie wystawy indywidualne, tworzy pluszowe obiekty, rysunki, obrazy, instalacje, w których bada procesy związane z pamięcią i świadomością ciała, wykorzystując metodę twórczą tancerzy Butoh. Na swoim koncie ma liczne wystawy solowe, w tym retrospektywną ekspozycję „Uległość Węgla / La souplesse du charbon”, prezentowaną we Francji w Sète w 2016 roku. W 2023 roku jej obrazy zostały zakupione, do kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Magdalena Skowrońska – psycholożka, psychoterapeutka, kinezjolog, historyczka sztuki, projektantka wystaw interaktywnych. W latach 2014–2017 kuratorka programu edukacyjnego w Muzeum Współczesnym Wrocław. W latach 2015–2017 współpracowała z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu w roli wykładowcy na kierunku Mediacja Sztuki. Obecnie realizuje się, stale poszerzając swój warsztat umiejętności psychoterapeutycznych, ze szczególnym uwzględnieniem psychoterapii przez ciało, który wykorzystuje w sztuce, podczas warsztatów sensualnych oraz w pracy z klientami. Korzysta z praktyk zorientowanych na przywracanie świadomości, autentyczności i witalności oraz wzmacnianie połączenia ciało – umysł tj. TRE, elementy terapii czaszkowo- krzyżowej, ćwiczenia Bodynamic oraz bioenergetykę Lowena, ćwiczenia oddechowe, kinezjologię – metoda One Brain, masaż i uzdrawianie energetyczne. Posługuje się metodami dedykowanymi pracy z energią, rodem i polem informacyjnym klienta. Wiele lat spędziła na uniwersytetach, certyfikowanych kursach, u lokalnych wiedźm oraz doświadczając różnorodności życia. Mieszka w Górach Izerskich. Współtworzy duet projektowy z Patrycją Mastej tworząc wystawy interaktywne łączące świat psychologii i sztuki.
Powrót do kalendarium