Menu

,,Jeden z twoich ulubionych przedmiotów został sprzedany’’ – wystawa Emilii Konwerskiej, Anny Wacławek i Ewy Głowackiej

,,Jeden z twoich ulubionych przedmiotów został sprzedany’’ – wystawa Emilii Konwerskiej, Anny Wacławek i Ewy Głowackiej

Vintedziary i vintedziarze są wśród nas! I w Recepcji podejmą próbę stworzenia utopii internetowego konsumpcjonizmu. Wiersze powstałe z potrzeby posiadania, zdjęcia przedmiotów absolutnie nikomu niepotrzebnych, najdziwniejsze DM-y czy wirtualne poszukiwanie miłości, która nie zmieści się do paczkomatu – zapraszamy na kolektywną wystawę artystek, artystów i ,,zwykłych użytkowników’’.  


„Nie zwalniaj tempa!” – brzmi jeden z komunikatów w popularnej aplikacji Vinted, służącej do internetowych zakupów używanych ubrań, ale przecież to hasło to mogłoby równie dobrze pojawić się w pracy, planowaniu wolnego czasu, przemowie uznanego kołcza lub… w naszej głowie. 

Aplikacja, o której mowa, oferuje zakupy używanych, stosunkowo tanich przedmiotów (bo szybko się okazało, że wyobraźnia użytkowników zdecydowanie wykracza poza przemysł odzieżowy) w najprzyjemniejszy z możliwych sposobów. Zakupy trwają sekundę, można je robić w 'międzyczasie’ – na zebraniu w pracy, w tramwaju, w toalecie na nudnej imprezie, w łóżku przed snem. Dzięki przedmiotom zapominamy jak niewiele mamy – czasu, pieniędzy, poczucia bezpieczeństwa. Chyba wszystko jest w porządku, skoro właśnie jedzie do nas ręcznie malowany, jedyny w swoim rodzaju srebrny strój kosmity? Nie musimy tego mieć, ale nie możemy tego nie mieć.  

Z niekończącego się morza przedmiotów pomysłodawczynie wystawy – Emilia Konwerska, Anna Wacławek i Ewa Głowacka – wybrały te świadczące o kreatywności sprzedających i nietuzinkowym guście kupujących, te pozbawione komercyjnej wartości i rynkowego sensu. Do wystawy zaprosiły artystki i artystów, a także „zwykłych użytkowników”, którzy przetworzyli przedmioty przez swój styl, gust i wrażliwość. W Recepcji zobaczymy dzieła sztuki, zdjęcia rzeczy absolutnie nikomu niepotrzebnych, wiersze powstałe z potrzeby posiadania czy zapisy „poszukiwania miłości”, która nie zmieści się do paczkomatu. Wszystkie zaproszone osoby zostały poproszone o wykonanie swojej pracy w czasie, jaki zajmują im zakupy, czyli raczej nie dłuższym niż pięć minut. Wszystkie prace trafiły na tkaninę, z której po zakończeniu wystawy powstaną ubrania – oczywiście będzie je można później kupić w aplikacji, o której traktuje wystawa. A jeśli twój ulubiony przedmiot zostanie sprzedany, to nie martw się – znajdziesz coś innego! 


Autorki wystawy: 

  • Emilia Konwerska – doktorka literaturoznawstwa, kuratorka, publicystka, poetka. Jako kuratorka olsztyńskiej Galerii Dobro zorganizowała ponad dwadzieścia wystaw polskich i zagranicznych artystów, kilkadziesiąt koncertów, dyskusji i spotkań. Autorka dwóch książek poetyckich „112” i „Ostatni i pierwszy kajman”. Jej wiersze publikowane były między innymi w magazynie „Łałok”, „Dwutygodniku” i „Wysokich Obcasach”. W 2025 roku nakładem wydawnictwa Art Rage ukaże się zbiór jej opowiadań pod tytułem „Rzeczy robione specjalnie”. 
  • Anna Wacławek – artystka graficzna i projektantka ze szczególną miłością do papierowej materii. Autorka książek artystycznych i zinów. Najważniejszym aspektem jej praktyki graficznej jest połączenie intuicji, badań i czułej obserwacji przeoczonych elementów otoczenia. Od lat udziela się graficznie w oddolnych inicjatywach na polu sztuki i muzyki. Brała udział w wielu niezależnych targach książek artystycznych oraz w krajowych i międzynarodowych wystawach (Fotofestiwal Łódź, Ogólnopolski Przegląd Sztuki Książki, Crossing The Line – Walker Art Gallery). 
  • Ewa Głowacka – projektantka graficzna, absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych i Historii Sztuki na UWr. Projektuje głównie dla placówek kultury i niezależnych inicjatyw kulturalnych. Jest entuzjastką działań D.I.Y i zinów, na przestrzeni lat angażowała się w działania różnych grup oddolnych (m.in. kolektywu zinowy Moduł Kru, grupy robocza GRAS, kolektywu graficzny sitoCRK, BemmaBar). Prowadzi warsztaty graficzne i introligatorskie, współpracując m.in. z Spółdzielnią Socjalną Panato, Fundacją Ładne Historie i Infopunktem Nadodrze. 
Powrót do kalendarium
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.