Menu

„Kinemawizje’’ – wystawa ilustracji Malwiny Hajduk

„Kinemawizje’’ – wystawa ilustracji Malwiny Hajduk

Skrzypiące, drewniane fotele, kameralne sale kinowe, maratony grozy, pokazy filmów erotycznych i neony świecące w ciemności – oto historia filmowego, powojennego Wrocławia zamknięta w ,,Kinemawizjach’’.

Wystawa ilustracji Malwiny Hajduk poświęcona została nieistniejącym już wrocławskim kinom, takim jak Kino Dworcowe, Kino Fama, Kino Gigant, Kino Lwów, Kino Scala, Kino Pionier, Kino Polonia, Kino Warszawa, Kino Cukrownik oraz Kino Tęcza.

Ilustracje bazują na archiwalnych zdjęciach i opisach, które artystka wykorzystała do zrekonstruowania nieistniejących przestrzeni. Przyglądając się prezentowanym na wystawie plakatom, można zauważyć autentyczne elementy dawnych wnętrz sal kinowych, szyldów, afiszy, a nawet fragmenty programu, z którego niegdyś wybierano film. Kontrastowe prace charakteryzują się dużą geometrycznością, co jest istotne dla indywidualnego stylu Malwiny. Przerysowane postacie, zdeformowane elementy oraz wybrane przez artystkę kadry fotografii romansują z duchologicznym aspektem kultury kinowej, a uwypuklone detale związane z topografią miejską, grają na wspomnieniach oglądających. Zabarwiając nieobecność, autorka zwraca uwagę na ciągłość kultury filmowej we Wrocławiu. Przeszłość splata się tutaj z teraźniejszością, podkreślając rolę kina jako międzypokoleniowego łącznika.

,,Kinemawizje’’ powstały w ramach artystycznego programu stypendialnego z zakresu sztuk wizualnych, przyznanego przez prezydenta miasta Wrocławia oraz we współpracy z Wrocławskim Instytutem Kultury.

Powrót do kalendarium
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.