Menu

Otwarta Czytelnia Zakładu: Wydawnictwo Lokator i poezja na kontrabas 

Otwarta Czytelnia Zakładu: Wydawnictwo Lokator i poezja na kontrabas 

Miniczytelnia z nowym zestawem książek oraz dialog słowa i dźwięku, pełen napięć, przepływów i kontrastów.  Zapraszamy do Recepcji! 

Projekt 𝐎𝐭𝐰𝐚𝐫𝐭𝐚 𝐂𝐳𝐲𝐭𝐞𝐥𝐧𝐢𝐚 𝐙𝐚𝐤ł𝐚𝐝𝐮, przy którym współpracuje Wrocławski Instytut Kultury i ZAKŁAD.magazyn, powstał z myślą o sieciowaniu i nagłaśnianiu najciekawszych działań związanych z literaturą współczesną. Co miesiąc, w ramach minirezydencji, zapraszamy do współpracy wydawnictwa, kolektywy, stowarzyszenia, fundacje, grupy nieformalne – wszystkich, których nakładem ukazuje się literatura smyrająca podniebienie. Tym razem współpracujemy z 𝐖𝐲𝐝𝐚𝐰𝐧𝐢𝐜𝐭𝐰𝐞𝐦 𝐋𝐨𝐤𝐚𝐭𝐨𝐫, eksponującym swoje zbiory w kameralnej księgarniokawiarni na krakowskim Kazimierzu.

  • Zestaw pięknie oprawionych i typograficznie dopracowanych książek z oficyny będzie na Was czekał od 4 marca do 4 kwietnia na półce tuż przy wejściu do Klubokawiarni Recepcja.

Zapraszamy do przeglądania w tej nietypowej miniczytelni – usiądźcie wygodnie i kartkujcie do woli! 

Recepcja Czytelnia, fot. Wojciech Chrubasik

W ramach Otwartej Czytelni Zakładu poznajemy również osoby związane z prezentowaną selekcją. Tym razem zamaszystym ruchem rozbijamy formułę spotkania autorskiego, zapraszając Was na dialog muzyki i literatury. Już 28 marca o godzinie 19:00 wiersze poetki Marty Eloy Cichockiej z książki / obraz / może / zawierać /, wybrzmią ze zwielokrotnioną siłą wśród dźwięków kontrabasu, na którym zagra Marcin Oleś. Zapraszamy do Recepcji na pulsujący splot abstrakcji i narracji!  

Marta Eloy Cichocka ➳ poetka i fotografka, habilitowana badaczka literatury, tłumaczka m.in. Calderona, Racine’a i Tkaczyszyna-Dyckiego. Opublikowała siedem książek poetyckich i dwie książki teoretycznoliterackie o poetyce i strategiach współczesnej powieści historycznej. Laureatka m.in. I nagrody w konkursie poetyckim im. Haliny Poświatowskiej, I Beca-Residencia Internacional SxS Antonio Machado i Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Gościła na festiwalach poetyckich w Polsce, Francji, Hiszpanii, Argentynie, Chile, Kolumbii i Meksyku. Eloy od lat dąży do przekraczania formuły czytania poezji na rzecz aktywnego łączenia słowa z dźwiękiem i obrazem. Dużo pisze, mało zapisuje. 

Marcin Oleś ➳ kompozytor, improwizator, autor muzyki filmowej i teatralnej, laureat wielu nagród i wyróżnień. Związany głównie z jazzem, grywa również muzykę o inspiracjach etnicznych, improwizuje z muzykami z Bliskiego Wschodu czy Azji, wykonuje zarówno współczesny repertuar klasyczny, jak i muzykę sefardyjską czy koptyjską. Wraz z bratem Bartłomiejem współtworzy unikalny projekt Oleś DUO, doceniony przez BBC, a przez polską krytykę muzyczną nazwany „największym skarbem polskiego jazzu”. 

Powrót do kalendarium
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.