Sztuka sąsiedztwa. Forum artystycznych działań lokalnych: wykład Bogny Świątkowskiej i prezentacje inicjatyw
Sztuka i sąsiedztwo to para idealna. Dlatego 21 października po raz kolejny zapraszamy na spotkania z kilkunastoma okołoartystycznymi inicjatywami z obrzeży różnych miast. Zdobądź wiedzę, garść inspiracji oraz porozmawiaj z osobami, które wzmacniają lokalną integrację i odznaczają się niezwykłą kreatywnością w sektorze kultury.
We Wrocławiu, jak i w wielu innych miastach, powstaje coraz więcej kolektywów i stowarzyszeń – tych ,,wędrujących’’, niezwiązanych z konkretną siedzibą oraz tych prowadzących lokalne, nietypowe galerie sztuki czy aktywistyczne centra społeczno-kulturalne. Kilkanaście różnorodnych inicjatyw będzie można bliżej poznać w październiku podczas wrocławskiego forum artystycznych działań lokalnych. Dzięki spotkaniom i wizytom studyjnym przekonamy się, że spontaniczne lub początkowo nieśmiałe działania mogą przerodzić się w długą, środowiskowo zaangażowaną i owocną przygodę.
Sobotnie spotkanie w Barbarze rozpocznie wykład Bogny Świątkowskiej – pomysłodawczyni, fundatorki i prezeski zarządu Fundacji Bęc Zmiana, inicjatorki i redaktorki naczelnej czasopisma „Notes na 6 tygodni”. Nasza gościni tak zapowiada swoje wystąpienie:
,,Działanie w przestrzeni wspólnej, nawet tymczasowe, zawsze zostawia ślad. W pamięci, w zapisie emocjonalnym, w impulsie do działania, chęci wpływania na przyszłość wspólnoty. Interwencje artystyczno-architektoniczne w tkance miejskiej, działania kulturą w tkance społecznej, są jednak często bagatelizowane, traktowane jako punktowe zdarzenia wobec ciągłości planów inwestycyjnych i zarządzania złożoną infrastrukturą miasta. To rozłączne myślenie jest nie tylko błędne, ale i w długofalowym ujęciu szkodliwe. Czas spojrzeć na sztukę w działaniu jako dojrzałe i niezbędne narzędzie rozwoju’’.
Tuż po wykładzie usłyszymy historie, które stoją za projektami z Wrocławia, Krakowa, Warszawy i Poznania. Jak grupie przyjaciół udało się przekształcić popadający w ruinę domek kolejowy w ośrodek punkowych koncertów i sąsiedzkich spotkań? W jaki sposób założycielki feministyczno-queerowej inicjatywy budują otwartą na eksperymenty, inkluzywną społeczność? I jak ważne są lokalne, społeczno-artystyczne inicjatywy wobec wojny i kryzysu uchodźczego? 21 października między 12:00 a 14:45 zaprezentują się: Postój – oddolne centrum społeczno-kulturalne, Pracownia Galeria Serwis, Galeria Nicponiej, Kolektyw Kobietostan, Kolektyw Kariatyda, Galeria Winda i ZAKŁAD.magazyn z Wrocławia, CSW Wiewiórka z Krakowa, Fyrtel Główna i MAF CREW z Poznania, oraz SDK Słonecznik i Girls and Queers to the Front z Warszawy.
Będzie też czas na poznanie się w bardziej kameralnej atmosferze! Po prezentacjach zapraszamy do swobodnych rozmów stolikowych z osobami występującymi wcześniej na scenie. Coś cię zaciekawiło i chcesz o to dopytać? To idealny moment!
Jeżeli już działasz lokalnie w obrębie sztuki lub dopiero planujesz rozpocząć swoją przygodę z artystyczno-integracyjną działalnością, lub po prostu chcesz poznać ciekawe okołoartystyczne inicjatywy – weź udział w Sztuce sąsiedztwa! Uczestnictwo w wydarzeniu jest bezpłatne, ale obowiązują ZAPISY.
Do zobaczenia!
Powrót do kalendarium