Tam się bywało! Wykład o znikających dancingach, balach i rautach
Jak obchodzono Sylwestra w pierwszych latach PRL w Wrocławiu? Czy w latach 60. XX wieku naprawdę liczył się wysoki kok? Jak świętowano Nowy Rok w czasie Stanu Wojennego? Co pozostało nam z tamtych czasów i w końcu: gdzie się podziały tamte prywatki?
W 2023 ZNIKAJĄCE MIASTO występuje w roli głównej na Barbarowej scenie. Podczas nadchodzącego wykładu przyjrzymy się dancingom, balom, rautom i innym zabawom z czasów PRL-u!
Na parkietach balowych sal królowały cekiny, buty na słupku i najlepsze sukienki. Czasami preferowano wymyślne przebrania. W domach – obowiązkowa sałatka jarzynowa i zdobywany dzięki znajomościom szampan z ZSRR. Królową pośród imprez była oczywiście noc sylwestrowa – czas, który chociaż na chwilę pozwalał zapomnieć o trudnej rzeczywistości za oknem.
O tym, gdzie się podziały tamte prywatki, opowie nam dr Joanna Hytrek-Hryciuk
Joanna studiowała historię oraz slawistykę na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Ludwig Maximilian Universitaet w Monachium. Jest laureatką nagrody Fundacji im. Tomasza Strzembosza za książkę pt. „Rosjanie nadchodzą! Ludność niemiecka i żołnierze Armii Radzieckiej (Czerwonej) na Dolnym Śląsku w latach 1945–1948” oraz tytułu 30. Kreatywnych Miasta Wrocławia w 2020 r. za książkę „Między prywatnym a publicznym. Życie codzienne we Wrocławiu w latach 1938–1944”. Interesuje się herstorią, mikrohistoria i historią społeczną XX w. Popularyzuje historię w ramach instagramowego projektu „History in Progress”. Na co dzień związana z Muzeum Pana Tadeusza (część Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu).
Powrót do kalendarium