Menu

To wszystko nie robi się samo – o kulisach pracy w kulturze. Spotkanie z Aleksandrą Boćkowską

To wszystko nie robi się samo – o kulisach pracy w kulturze. Spotkanie z Aleksandrą Boćkowską

Na czym polega praca tłumacza migowego, realizatorki audiobooków, audiodeskryptora albo opiekunki archiwum fotograficznego? Czy wiemy, po co montażyście wystaw deskorolka? Jakie cechy musi mieć dobry researcher? Co to jest zmarszczenie marszczyciela i czym różni się rekwizyt od kostiumu? O kulisach pracy w kulturze porozmawiamy z Aleksandrą Boćkowską, autorką książki „To wszystko nie robi się samo. Rozmowy na zapleczu kultury” (wyd. Czarne).

Oglądając spektakl, wystawę albo film, czytając książkę czy idąc na koncert, rzadko pamiętamy o tym, jak wiele osób pracowało przy ich powstaniu. Dzięki znakomitym rozmówcom Aleksandry Boćkowskiej zaglądamy na zaplecza kultury i poznajemy tajniki tych na co dzień niedostrzegalnych zawodów.

„To wszystko nie robi się samo” to zbiór rozmów z ludźmi, którzy współtworzą kulturę „z tylnego siedzenia” i pomagają nam zrozumieć, ile osób i jak wiele czynności potrzeba, by wystawy, książki, muzyka i festiwale w ogóle istniały. A przy okazji, dlaczego – jak mówi jedna z rozmówczyń Boćkowskiej – najciekawsze dzieje się właśnie na zapleczu.

Aleksandra Boćkowska od 2019 roku na łamach „Dwutygodnika” prowadzi cykl rozmów „Zaplecze kultury”. To one były zaczynem tej książki. Na „To wszystko nie robi się samo” składają się premierowe teksty oraz uzupełnione rozmowy opublikowane w „Dwutygodniku”. Książka powstała przy współpracy z Domem Spotkań z Historią.

Rozmowę poprowadzi Dominika Kawalerowicz, dyrektorka Wrocławskiego Instytutu Kultury. Do udziału w spotkaniu zapraszamy zarówno osoby pracujące w sektorze kultury, jak i osoby uczestniczące w kulturze, wszystkich ciekawskich i lubiących wiedzieć, jak działają rzeczy.

Powrót do kalendarium
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.