Menu

Tym już nie pojedziecie! Wykład o znikającej komunikacji miejskiej

Tym już nie pojedziecie! Wykład o znikającej komunikacji miejskiej

Jak kształtowały się połączenia tramwajowe we Wrocławiu? Kiedy pojawiły się numery linii i jak połączenia oznaczano przed wprowadzeniem numeracji? Czy trzynastka rzeczywiście musi być pechowa? Podczas październikowego wykładu Tomasza Sielickiego przyjrzymy się znikającej komunikacji miejskiej. Przed nami wiele pytań, na które postaramy się wspólnie znaleźć odpowiedź.

Podczas wykładu zajmiemy się kwestią ewolucji połączeń tramwajowych we Wrocławiu oraz ich numeracji – zarówno w okresie przedwojennym, jak i po 1945 r. Na wybranych przykładach linii prześledzimy, jakim zmianom podlegała wrocławska sieć komunikacyjna i spróbujemy odznaleźć różne wcielenia linii o tym samym numerze.

Wykład poprowadzi Tomasz Sielicki

Historyk, który zajmuje się dziedzictwem materialnym Wrocławia, rozwojem urbanistycznym miasta, a szczególnie ewolucją systemu transportu publicznego. W 2022 r. odkrył relikty barokowej fontanny Neptuna zdobiącej niegdyś wrocławski Nowy Targ. Autor licznych wystaw, artykułów oraz publikacji naukowych i popularnych, m.in. monografii “Wrocławskie tramwaje konne”. Współzałożyciel Wydawnictwa Wrocławski Neptun i autor książki “Tramwajem przez Wrocław”. Zaangażowany w ratowanie zabytków komunikacji miejskiej. W latach 2014-2021 koordynował odbudowę historycznego wagonu tramwajowego Maximum z 1901 r.

A komu będzie mało, zapraszamy do udziału w warsztatach, które Tomasz poprowadzi w Barbarze 14 października.

Znikające miasto

Przez cały rok podczas cyklu wykładów i warsztatów przyglądamy się przemianom i przekształceniom, którym nieustannie ulega przestrzeń miejska. Z Waszą pomocą udało nam się też stworzyć mapę znikającego Wrocławia, którą możecie znaleźć tutaj: https://instytutkultury.pl/mapa

Zdjęcie na górze strony – tramwaj nr 7 jadący przez ul. Gepperta, pochodzi ze zbiorów Wratislaviae Amici (polska-org.pl)

Powrót do kalendarium
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.