Menu

Uważaj na kałuże, bo życie tkwi w nich duże – wykład rodzinny

Uważaj na kałuże, bo życie tkwi w nich duże – wykład rodzinny

Przed nami kolejne weekendowe spotkanie z Łukaszem Iwaniukiem, który opowiada najmłodszym o nie-ludzkich mieszkańcach Wrocławia. Tym razem będziemy poznawać świat zwierząt żyjących w… kałużach!

Kałuża to raczej płytki, szybko znikający zbiornik wodny. Jej cechą jest to, że… wysycha. Zwykle nie przywiązujemy zbyt wiele uwagi do jakichś tam kałuż. Niesłusznie – ten mikrozbiornik może być pełen życia! Wiele gatunków zwierząt i glonów przystosowało się do rozwoju w takich tymczasowych środowiskach. Tworzą one całe skomplikowane biocenozy, czyli „miasta” małych stworzeń, które równie szybko ulegają bujnemu rozwojowi, jak i szybko giną, gdy robi się ciepło, a woda paruje. Do tego potrafią one przetrwać suszę w różnych formach (np. jako jaja), aby powrócić, kiedy kałuża znów powstanie po deszczach.

Fascynujące, rzadko zauważane pod naszymi stopami bezkręgowce w powiększeniu często wyglądają jak kosmici, a to… Ziemianie i Ziemianki – wrocławianie i wrocławianki, tylko innych gatunków.

W sobotnie popołudnie poznacie ośliczki, wirki, płoszczyce, jętki, zawitki, małżoraczki i cyklopsy, pijawki i inne niezwykłe stwory z kałuży. Być może niektóre z nich uda się nawet zaprosić osobiście na spotkanie „oko w oko”.

Do udziału w wykładzie zapraszamy dzieci w wieku 8-13 lat wraz z opiekunami. Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy zakupić bilet w cenie 10 zł (wejście dla jednego dziecka oraz opiekunów).

O sekretnym życiu kałużowych stworków opowie Łukasz Iwaniuk – biolog–zoolog–chiropterolog (badacz nietoperzy). Absolwent Zakładu Ekologii Ptaków na UWr, nauczyciel i wychowawca (V LO i ASP „Jaskółka”, dawniej przez wiele lat w XII LO) oraz edukator. Autor kilku publikacji naukowych i popularno-naukowych poświęconych ochronie przyrody.

Powrót do kalendarium
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.