Body fluids and fantasis. Wieczór performatywny z rezydentkami Culture Utopias
Culture Utopias to tytuł konceptu rezydencyjnego realizowanego w ramach „What’s next?”, projektu o bezpiecznych kulturowych multi-przestrzeniach dla multidyscyplinarnej refleksji nad (post)wojenną i (post)kryzysową tożsamością europejską.
W czerwcu Ari David, Mariia Bakalo oraz Paulina Woźniczka zakończyli pierwszy etap rezydencji w Bukareszcie (Rumunia), gdzie w siedzibie AREALu – przestrzeni rozwoju choreograficznego – skupiali się na formułowaniu koncepcji swoich projektu. W sierpniu dotarli do Wrocławia, by sprawdzić się w działaniu i oddać procesowi testowania stworzone pomysły, idee i scenariusze. Ari, Mariia i Paulina skupiają się aktualnie na prowadzenie własnych badań, próbują budować współpracę z lokalną społecznością i rozwijać praktyki partycypacyjne. Przed nami jeszcze kilka wydarzeń dedykowanych publiczności, ale już teraz zapraszamy na finał rezydencji, który odbędzie się w Klubie pod Kolumnami, 12.09.2024 roku, w g. 18:00-20:00.
Program wydarzenia:
- Czy mogę pocałować twoje wnętrze?, 18:00 – 18:30
Cenne płyny, płyny ustrojowe. Nie tracę ani kropli. Zanurzam się w prywatne komnaty, głębiej do źródła życia. Pamiętaj, umyj oczy przed patrzeniem.
„I have faith in Saliva” to wielogłosowy performance, w którym chimericzne ciała otwierają przestrzeń dla tymczasowej queerowej utopii. Język jest mięśniem, wyobraźnia jest mięśniem, a opowiadanie historii może być procesem choreograficznym. W trakcie występu artystka podzieli się swoją pracą w toku, aktywując score dla ruchu, obrazu, obiektów, głosu i publiczności. Zapraszając widownię do wnętrza partytury, zapyta o społeczną potrzebę manifestów i działań politycznych mających na celu przemyślenie naszej obecności jako ludzi na planecie Ziemia.
- David Ari Performence: Wear me Out, 18:45 – 19:15
Wear Me Out to wykład-performance, który bada wyczerpanie i jego wpływ na ciało, a także sposób, w jaki społeczeństwo przedstawia i normalizuje ten stan. Projekt podkreśla, w jaki sposób wyczerpanie wykracza poza indywidualne doświadczenia i odzwierciedla szersze, systemowe obciążenie świata ludzi i nie-ludzi, w tym całej planety. Zainspirowany rozmowami z pracownikami kultury i sztuki z Europy Wschodniej, spektakl odnosi się do zbiorowego i ekologicznego wymiaru wyczerpania.
Praca jest częścią trwających badań Ariego Davida nad skrzyżowaniami między wyczerpaniem, negatywnymi emocjami, płynami ustrojowymi i percepcją.
Językiem performansu jest angielski.
- Mariia Bakalo Performance: How to Hold in One Piece, 19:30 – 20:00
Performance taneczny How to Hold in One Piece skupia się na naszej odporności, której poziom nigdy nie jest wystarczający w kontekście otaczającej nas burzliwej rzeczywistości. Mariia poprzez ruch opowiada o marzeniach i pozostawianych w naszych ciałach lukach, kiedy z nich rezygnujemy. Snuje historię o ciele jako domu, do którego zawsze wracamy, choć ciągle nas zaskakuje, a czasem zdradza. Obrazy namacalnej pustki, bezcielesnych istot, pustych wazonów na kwiaty i chimer są wykorzystywane przez artystkę jako symbole doświadczania przemieszczenia i straty. Podobnie rękawy i kaptury wypełnione resztkami po niespełnionych snach, nadziejach i marzeniach. How to Hold in One Piece zaprasza do wspólnego śnienia i zastanowienia się, co może nam dać słuchanie i akceptowanie siebie nawzajem.
Czas trwania: 30 minut