Europejska Noc Literatury 2024: Wojny bogów
Tegoroczna odsłona jednego z najpopularniejszych wrocławskich wydarzeń literackich odbędzie się 24 sierpnia na terenie osiedla Szczepin. Kuratorem edycji 2024 jest pisarz i publicysta Łukasz Orbitowski, który jest autorem tegorocznego hasła” pod hasłem: „WOJNY BOGÓW”. Program będzie oscylował wokół różnych form duchowości.
Europejska Noc Literatury prezentuje twórczość europejskich pisarzy i pisarek od ponad 10 lat – po raz pierwszy zagościła we Wrocławiu w 2013 roku, w ramach programu ESK 2016. Od pierwszej edycji formuła jest niezmienna: fragmenty 10 europejskich książek na żywo czytane są przez 10 wybitnych postaci polskiej kultury w 10 wyjątkowych wrocławskich lokalizacjach. ENL jest więc nie tylko szansą, by na żywo usłyszeć 10 fragmentów starannie wybranej prozy w interpretacjach najciekawszych polskich aktorek i aktorów. Dzięki wydarzeniu odkrywamy również nieoczywiste, na co dzień trudno dostępne zakamarki miasta, co roku innej jego okolicy.
Tym razem Europejska Noc Literatury zagości na wrocławskim Szczepinie. Już w średniowieczu znajdowały się tu osady rybackie, które do miasta włączono w XIX wieku. W przedwojennym Breslau Szczepin nosił miano Przedmieścia Mikołajskiego – był prężnie rozwijającą się przemysłową dzielnicą. Zrujnowany podczas wojny Szczepin odbudowano według powstałego pod koniec lat 60. XX wieku projektu Marii i Witolda Molickich. W efekcie jest dziś przede wszystkim osiedlem mieszkaniowym –pełnym zieleni, pośród której wielka płyta przeplata się z architekturą historyczną i nowymi obiektami, które prężnie powstają w ostatnich latach.
Bogowie ruszają na wojnę
Kuratorem nadchodzącej edycji jest pisarz i publicysta Łukasz Orbitowski. Za swój debiut literacki uważa opowiadanie „Diabeł na Jabol Hill” („Science Fiction” 2001 nr 1). U progu swojej drogi twórczej Orbitowski kojarzony był przede wszystkim z powieścią grozy i fantastyką. Felietony i recenzje pisał dla m.in. „Przekroju”, „Nowej Fantastyki”, „Gazety Wyborczej”. Współpracował z TVP Kultura prowadząc program „Dezerterzy”. Jest również laureatem Paszportu „Polityki” 2015 za książkę „Inna dusza” (2015) oraz nagrody im. Janusza A. Zajdla w kategorii opowiadania (w duecie z M. Cetnarowskim, 2018) . Pozostałe ważniejsze dzieła pisarza to: „Tracę ciepło” (2007), „Święty Wrocław” (2009), a także „Szczęśliwa ziemia” (2013).
– Wybrałem książki różniące się tematem, nastrojem, właściwie wszystkim. Łączy je zainteresowanie odmienną religijnością, życiem duchowym wierzeń rozwijających się w opozycji do głównego nurtu – wyjaśnia temat „WOJNY BOGÓW” kurator 13. edycji Europejskiej Nocy Literatury. – Mam nadzieję, że będzie to owocna podróż. Cieszę się, że przypadła mi rola przewodnika po tym dziwnym, niebezpiecznym i pięknym świecie.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.