Nie tylko „Nowe sygnały”. Znikająca prasa okresu październikowej odwilży – wykład Mateusza Magdy
Jak wyglądał krajobraz mediów w powojennym Wrocławiu? Jakie czasopisma powstawały w mieście i o czym opowiadały ich pierwsze wydania?
Od października 1956 do grudnia 1957 roku we Wrocławiu ukazywało się czasopismo „Nowe Sygnały” – wyjątkowy tytuł, który kontynuował tradycje lwowskich „Sygnałów” (1933–1939), a jednocześnie zapowiadał kierunek późniejszej „Odry”, wydawanej od 1961 roku.
Podczas kolejnego wykładu z cyklu „Znikające miasto” przyjrzymy się najnowszej historii wrocławskich mediów. Co czytano w powojennym Wrocławiu? Jakie emocje towarzyszyły ludziom publikującym na łamach kulturalnych periodyków?
Zapraszamy na opowieść o wyjątkowym tygodniku „Nowe Sygnały” oraz dynamicznie kształtującej się scenie kulturalnej i prasowej Wrocławia lat 50. Historyk Mateszu Magda opowie o ludziach tworzących redakcję, w tym związanych ze środowiskiem Grupy X.
Mateusz Magda jest historykiem-regionalistą. Na co dzień pracuje w Muzeum Miejskim Wrocławia. Prezes dwóch organizacji pozarządowych: Dolnośląskiego Klubu Przewodnickiego „Spółdzielnia” oraz Towarzystwa Przyjaciół Namysłowa i Ziemi Namysłowskiej. Absolwent pierwszej edycji Szkoły Sąsiedzkich Spacerów
Wykład Mateusza realizujemy w ramach Open Callu na wykłady z cyklu „Znikające miasto”.
Powrót do kalendarium